טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי בחרדה

טיפול CBT לחרדה הוא טיפול פסיכולוגי ממוקד וקצר, המסייע לטפל בסימפטומים של התקפי חרדה שפוגעים בתפקוד ובאיכות החיים של רבים הסובלים מחרדות. באמצעות הטיפול ניתן, בתוך זמן קצר, לשנות דפוסי חשיבה שליליים, לתרגל התמודדות עם מצבי מצוקה ולמצוא פתרון ממשי למצוקה של המטופל

חרדה היא מצב בו אדם סובל מאי שקט נפשי, תחושת אימה ופאניקה, מכיוון שהוא בטוח לחלוטין שמשהו רע עומד להתרחש. אותן מחשבות שליליות גורמות גם להתעוררות מערכת העצבים הסימפתטית ולהופעת תסמינים פיזיים קשים, כגון: דופק מהיר, הזעה, קוצר נשימה, כאבים בחזה, ועוד. אחת הדרכים היעילות לטיפול בחרדה היא טיפול התנהגותי קוגניטיבי (טיפול CBT). שיטת טיפול זו יכולה להביא להקלה מהירה לסובלים מחרדה, בתוך פרק זמן קצר.

מה זה טיפול CBT לחרדה ואיך הוא מתנהל?

טיפול מומלץ בחרדה CBT קוגניטיבי התנהגותי זהו טיפול קצר ותחום בזמן (לרוב כ-16 מפגשים) שכל מטרתו היא לטפל בסימפטומים של החרדה ולהחזיר למטופל את איכות החיים שאבדה לו. במהלך הטיפול מנסים המטפל והמטופל להבין מה גורם לגוף ולנפש להיכנס למצב חרדתי, לנטרל את הגורמים, לשנות את דפוסי החשיבה השליליים וללמוד להתמודד עם הגורמים לחרדה.

בניגוד לטיפול פסיכולוגי קלאסי, שבו מתנהלים מפגשים רבים, בהם מציפים חוויות עבר, זיכרונות, קונפליקטים ומתבוננים עמוק אל תוך נפשו של המטופל – טיפול CBT בחרדות הוא לגמרי אחר: זהו טיפול יותר ענייני ומעשי.

הוא בא להקל על סימפטומים ולשנות את דפוסי ההתנהגות המביאים את המטופל לחוות חרדה. זהו גם טיפול בו למטופל יש חלק פעיל במהלך הטיפול, הכולל גם תרגולים בבית.

תהליך הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי בחרדה: שינוי החשיבה והתמודדות מעשית

הטיפול מתחלק לרוב לשני חלקים עיקריים:

1. שינוי דפוסי החשיבה של המטופל – הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית טוענת כי חרדה היא תוצר של מחשבות אוטומטיות שליליות, של עיוות מחשבה. בין המחשבות השליליות הנפוצות ניתן לציין גם מצב של הכללת יתר, חרדה הנגרמת מאירוע בודד שלילי שקרה לאדם בעבר, ההופך לאמונה שהוא תמיד יחזור על עצמו.

לדוגמה, אדם שהותקף על ידי שודד כשחזר ברחוב בלילה, יפחד תמיד ללכת בלילה ברחוב מחשש שתקיפה עלולה להתרחש בכל לילה, כי הוא בטוח שכל השודדים אורבים רק לו. או אדם שהותקף על ידי כלב בילדותו, יפחד מכלבים גם כאדם מבוגר, כי הוא בטוח שכל הכלבים רוצים לתקוף אותו.

במסגרת טיפול CBT בחרדה מנסים לשנות את דפוסי החשיבה, ללמד את המטופל שהם לא הגיוניים, לא מציאותיים ומחליפים את המחשבות במחשבות חדשות – מציאותיות וחיוביות. לדוגמה: ״נכון, תקף אותי שודד, אבל זה קרה לעוד הרבה אנשים, נדיר שזה קורה, הסיכוי שזה יקרה שוב הוא קלוש״ – וגם מלמד אותו שיטות שיגרמו לו לחוש בטוח: ״נכון, כלב תקף אותי, אבל יש עוד המון כלבים מתוקים בעולם, אפילו כלבים חמודים, שעוזרים לאנשים. אולי עשיתי משהו שגרם לכלב לתקוף אותי, אולי נתקלתי בכלב שהיה עצבני במיוחד באותו רגע ובשורה התחתונה – רוב הכלבים לא יפגעו בי״.

המטרה היא לגרום למטופל להבין שאין היגיון מאחורי המחשבות מעוררות החרדה, ולהחזיר לו את השליטה לידיים. ברגע שהוא ילמד להבדיל בין הגיוני ללא הגיוני, בין מציאות לדמיון וילמד לשלוט באמצעות כלים שונים באותן מחשבות שליליות ולשנות אותן – החרדות כבר לא ינהלו אותו והוא ינהל אותן.

2. התמודדות הדרגתית עם גורמי החרדה – במסגרת הטיפול בחרדה, השלב השני הוא שלב מעשי. לאחר שמשנים את דפוסי החשיבה מתחילים לתרגל סיטואציות העלולות לעורר אצל המטופל חרדה ועוזרים לו להתמודד עמן. פעמים רבות תהליך החשיפה נעשה בהדרגה, תוך מתן כלים להתמודדות, הכנה, כשבתחילה המטופל נחשף לסיטואציות מאיימות פחות ורק בהמשך למאיימות יותר.

מכיוון שהפרעת חרדה באה לידי ביטוי בתחושת סכנה ממשית, עם מגוון סימפטומים פיזיים, התנהגותיים, קוגניטיביים ורגשיים – במהלך החשיפה ההדרגתית, עוקבים אחר תגובות המטופל, עוצרים כשצריך, לומדים איך להרפות, להרגיע, לשחרר ובעיקר איך להוריד את מפלס החרדה בכל שלב.

בטיפול CBT מקבל המטופל גם משימות, עבודות ותרגולים לבצע בעצמו בבית, כדי לתרגל את הטכניקות שהוא לומד במסגרת הטיפול בחיים האמיתיים. רק כך יכול המטופל לוודא שהטיפול באמת עובד ושחל שיפור במצבו. שיתוף הפעולה של המטופל עם המטפל בקליניקה ובבית, הוא תנאי הכרחי להצלחת טיפול CBT.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה – איפה מתחילים?

לא בטוחים שטיפול CBT מתאים לקושי שלכם? רוצים להתייעץ עם פסיכולוג? אצלנו באתר תוכלו לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית אונליין עם פסיכולוגים קליניים המומחים בטיפול CBT. בפגישת הייעוץ, המתקיימת מרחוק ב-ZOOM, תוכלו לספר לפסיכולוג על הקושי שאתם חווים ועל הצורך שלכם. בסיום הפגישה תקבלו אבחון ראשני מקצועי, שיוכל לומר לכם מה הם סוגי הטיפול שיכולים לסייע לכם והאם טיפול CBT הוא אחד מהם.

אל תהססו: בואו לקבוע פגישת ייעוץ ראשוני אונליין עם פסיכולוגים מומחים >>

אולי יעניין אותך גם:

עודכן בתאריך: 5 באפריל 2022

דילוג לתוכן