פסיכיאטר ילדים

כאשר הילד סובל מקשיים נפשיים והפרעות קשות, לעתים יש צורך בהתערבותו של פסיכיאטר ילדים, המוסמך גם לאבחן ולתת חוות דעת רפואית וגם להתאים טיפול תרופתי. איך תדעו מתי לפנות אליו? איך מוצאים פסיכיאטר לילדים? ומהן שיטות הטיפול שלו?

פסיכיאטר ילדים הוא איש מקצוע שביכולתו לעזור באבחון ובטיפול של מגוון קשיים התפתחותיים ונפשיים, כגון: חרדות אצל ילדים, טראומות, דיכאון אצל ילדים, הפרעת קשב וריכוז, בעיות תקשורת ועוד. חשוב שתפנו אל פסיכיאטר ילדים לאחר ההבנה כי הוא איש המקצוע המתאים וכי ישנו צורך באבחון פסיכיאטרי, או כאשר אתם שוקלים קבלת טיפול תרופתי תומך לטיפול פסיכותרפיה.

איך פסיכיאטר ילדים יכול לעזור?

פסיכיאטר ילדים יכול לסייע בשני ערוצים מרכזיים:

  • בתחום האבחון – כאשר צריך לאבחן הפרעות התפתחותיות כגון: אוטיזם ותסמונות שונות, קשיי קשב וריכוז והפרעה נפשית בילדות, ויש צורך בידע והנסיון שיש לפסיכיאטרים באבחנה מבדלת בין אפשרויות שונות וקבלת אבחון.
  • טיפול תרופתי – כאשר מצבו הנפשי של הילד מצריך הסתכלות של רופא פסיכיאטר על מנת להחליט אם יש צורך בטיפול תרופתי תומך. לרוב במקרים כאלו מגיעים אל פסיכיאטר בהמלצתו של פסיכולוג המכיר את הילד ואת הקשיים שלו.

מתי לפנות לטיפול אצל פסיכיאטר לילדים?

במקרים שבהם ישנו צורך באבחון שאותו רק פסיכיאטר יכול לאבחן, רצוי מאוד להגיע להתייעצות עם פסיכיאטר ילדים ונוער, ומומלץ אף להמשיך לפגישה או מספר פגישות נוספות, תלוי בסוג הבעיה וברקע. כאשר פונים במטרה לקבל תמיכה תרופתית, בדרך כלל עושים זאת לאחר שטיפולים ומאמצים אחרים שנועדו לעזור לילד, לא צלחו ומצבו של הילד מצריך התערבות ותמיכה.

הטיפול התרופתי הוא לרוב האפשרות האחרונה אליה מגיעים. טיפול תרופתי יכול לשפר את איכות החיים של ילדים הסובלים מקשיים חריפים בתחומי חרדה, הפרעת קשב וריכוז, דיכאון, טראומה, הפרעות התפתחותיות שונות ועוד.

מהן דרכי הטיפול?

הכלי המרכזי בו משתמש פסיכיאטר על מנת לעזור לילד הוא התאמת טיפול תרופתי. התאמת התרופה נעשית באופן מדויק לקשיים איתם מתמודד הילד ולמאפייניו הנוספים כגון: קשיים מתחומים אחרים, הרגלי אכילה, הרגלי ספורט, מחלות, מצב רפואי, גיל ומשקל.

ילד הנוטל תרופה פסיכיאטרית יגיע לפגישות מעקב אחת לחודש, או על פי התדירות שפסיכיאטר הילדים רואה לנכון. פגישות המעקב חשובות מאוד, בעיקר על מנת לבצע מעקב אחר ההשפעות, תופעות הלוואי ויעילות התרופה.

חלק מן הפסיכיאטרים הם בוגרי לימודי השלמה לפסיכותרפיה, ולכן ביכולתם לשלב בין מתן טיפול תרופתי ו/או טיפול בשיחות או במשחק עם הילד. היתרון בכך הוא שהילד פוגש מעט דמויות טיפוליות וכך מקבל מעטפת טיפולית רחבה וברורה.

למה פסיכיאטר ילדים ונוער – ולא פסיכולוג ילדים?

פסיכיאטר ילדים ופסיכולוג ילדים הם שני בעלי מקצוע שונים שמשלימים זה את זה. פסיכיאטר ילדים הוא איש מקצוע שלמד את מסלול הרפואה וערך את ההתמחות שלו בפסיכיאטריה של הילד.

פסיכיאטריה של הילד עוסקת בהבנת קשיים נפשיים מנקודת מבט רפואית, מאבחנת קשיים והפרעות מסוגים שונים ומאפשרת גם טיפול תרופתי במקרים בהם יש צורך. חשוב לציין כי פסיכיאטר הוא רופא לכל דבר, ורק הוא רשאי להחליט האם יש צורך בטיפול תרופתי, ובמידה וכן, להתאים טיפול ומינון מדויק.

מתלבטים? קראו כאן על טיפול פסיכולוגי לילדים >>

חשוב לפנות רק אל פסיכיאטר ילדים מומלץ

הורים רבים חוששים לפנות אל פסיכיאטר ילדים. יש החושבים שפנייה אל פסיכיאטר מראה כי יש משהו חריג ואף לא תקין אצל הילד, יש כאלו המקשרים טיפול פיסיכאטרי עם תופעות נפשיות קשות שפגשו, ועוד הרבה דעות קדומות וחששות יכולות למנוע מהורים לפנות לעזרה פסיכיאטרית.

העניין החשוב הוא לדעת ששכיחות הייעוצים הפסיכיאטריים בהקשרם של ילדים, היא גבוהה מאוד בעשור האחרון, כאשר קשת הקשיים שלגביהן מייעצים הפסיכיאטרים היא רחבה מאוד.

בין אם מדובר בהפרעות קלות או חמורות, במידה והפנו אתכם להתייעץ עם פסיכיאטר ילדים - אל תהססו. כמו הורים רבים אחרים, חפשו את פסיכיאטר הילדים המתמחה בתחום עימו אתם מתמודדים ופנו אליו

איפה נקבל שירותי פסיכיאטר ילדים פרטי ובכלל?

מפגשי ייעוץ, אבחון טיפול ומעקב עם פסיכיאטר ילדים ניתן לקבל היום הן בסקטור הציבורי והן בסקטור הפרטי. דרך קופות החולים ניתן לפגוש פסיכיאטרים במרפאות מומחים, במרפאות להתפתחות הילד ובבתי חולים.

בסקטור הפרטי, ניתן למצוא פסיכיאטר ילדים פרטי העובד באופן עצמאי, וניתן למצוא פסיכיאטרים העובדים כחלק מצוות רב מקצועי במכון או במרכזים טיפוליים, עניין המאפשר מעטפת טיפולית ומקצועית.

פסיכיאטר ילדים הוא אחד מאנשי המקצוע העומדים היום לרשות הורים הרוצים להבין מה עובר על הילד שלהם ועם אילו קשיים הוא מתמודד, על מנת לעזור לו באופן המיטבי ביותר.

אולי יעניין אותך גם:

עודכן בתאריך: 13 בינואר 2021

דילוג לתוכן