OCD אצל ילדים: מה זה ואיך מטפלים?

ילדים ובני נוער רבים סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית, המכונה OCD. מדובר בתופעה פסיכולוגית הבאה לידי ביטוי במחשבות טורדניות, חרדה, לחץ והתנהגות כפייתית שמשתלטת להם על החיים. איך מזהים את ההפרעה ועוזרים לילד להתמודד איתה?

OCD הוא קיצור של Obsessive compulsive disorder או בעברית – הפרעה טורדנית כפייתית.

עדיין נשמע מסובך? OCD אצל ילדים היא סיטואציה פסיכולוגית, שבמהלכה חווים מחשבות טורדניות-מציקות, הגורמות לילד הסובל מהתופעה למצוקה קשה וחוסר שקט.

בגלל אותו מצב פסיכולוגי, הילד מפתח התנהגות כפייתית שנדמה כלפי חוץ שהיא מפחיתה את רמת המצוקה ממנה הוא סובל, בגלל אותן מחשבות. אבל המציאות היא, שאותן פעולות מספקות סיוע זמני, מעין פלסטר ומיד לאחר מכן המחשבות הטורדניות שבות לתקוף, לרוב בעוצמה ובתדירות גבוהה יותר.

בסופו של דבר הילד בעצם נכנס למעגל אינסופי של מצוקה, ממנו הוא לא מצליח לצאת, המפריע לו לחיות חיים שלווים ובריאים מבחינה נפשית גורם לו להתמודדות בלתי פוסקת עם קשיים, לתלות בהרגלים, ללחץ ולחרדה.

OCD בילדים לעומת מבוגרים – יש הבדל?

המנגנון שגורם להפרעה אצל מבוגרים וילדים הוא ממש דומה, יחד עם זאת אצל ילדים ניתן להבחין במספר גורמים ומאפיינים שונים.

 • או סי די אצל ילדים יופיע בסביבות גיל עשר.
 • הפרעת OCD אצל ילדים ומבוגרים תתאפיין בהרבה מאוד לחץ וחרדה.
 • אצל ילדים הלחץ והחרדה ילוו גם ברגשות אשם, תחושת עצב וכעס.
 • OCD נפוץ יותר בילדות ובגיל צעיר אצל בנים מאשר אצל בנות. עם השנים זה מתאזן ובגיל הנעורים השכיחות כבר שווה.
 • ילדים קטנים ובני נוער חשים בושה ופעמים רבות לא משתפים במה שעובר עליהם. הם יודעים שקורה להם משהו מוזר, שהם מבצעים טקסים לא הגיוניים ולא נורמליים, אבל לעתים רק בגיל בגרות הם משתפים את הוריהם או איש מקצוע במה שהם חווים.
 • מבוגרים לעומת זאת ינסו לחפש עזרה או יתקשו להסתיר את הטקסים והתנהגותם הכפייתית- טורדנית מהסביבה.

איך תזהו טקסים, מחשבות טורדניות או התנהגות כפייתית אצל ילדים?

ילדים ובני נוער בדרך כלל חווים מחשבות טורדניות הקשורות לחרדה מפגיעה (אם זה פגיעה עצמית או פגיעה באחרים) וגם חרדות אחרות הקשורות לזיהום ולכלוך לדוגמה או מחשבות טורדניות הנוגעות לסדר, סימטריה ורצון בלתי נשלט לדייק.

איך הכפייתיות והאובססיות אצל ילדים באות לידי ביטוי?

 • הילד ירבה לנקות את החדר וסביבת מגוריו או ירבה להתקלח, לשטוף ידיים ועוד.
 • הוא יבצע ספירה חוזרת של דברים מסוימים שוב ושוב.
 • הוא יקפיד ליישר ולגעת בפריטים מסוימים וירגיש כל הזמן חוסר סיפוק מכך, למרות שלכם הדברים יראו בסדר גמור.
 • יכול להיות שהוא יתחיל לאגור חפצים מסוימים (אגרנות).
 • יסבול ממחשבות אסורות.
 • יחווה מחשבות טורדניות בעלות אופי מיני כזה או אחר.
 • יתחיל משום מקום להתפלל או להתקרב לדת כזו או אחרת.
 • ירגיש צורך עז לספר דברים, להתוודות, לשאול שאלות באופן מוגזם.

ילדים קטנים ובני נוער חשים בושה ופעמים רבות לא משתפים במה שעובר עליהם. הם יודעים שקורה להם משהו מוזר, שהם מבצעים טקסים לא הגיוניים ולא נורמליים, אבל לעתים רק בגיל בגרות הם משתפים את הוריהם או איש מקצוע במה שהם חווים

איך מאבחנים הפרעת OCD אצל ילדים ובני נוער?

רק איש מקצוע יכול לאבחן OCD אצל ילדים. זהו מצב נפשי מורכב שדורש ניסיון וידע מקצועי כדי לאבחן אותו. חשוב מאוד גם שהאיש שמאבחן ומטפל בילד ידע גם לזהות אם מדובר בהפרעה כפייתית טורדנית זמנית או הפרעה קבועה ויתאים לכך טיפול מתאים.

על איש המקצוע לנסות "להוציא" מהילד את כל אותם תסמינים נוספים שאתם לא הצלחתם לאתר, כי רוב הסיכויים שיש כאלה, כל אותם תסמינים שלא חשף בפניכם בגלל בושה, מצוקה וחוסר יכולת להתמודד.

 זקוקים לייעוץ? אם ילדכם סובל מ-OCD, קבעו ייעוץ ראשוני אונליין עם פסיכולוג ילדים – לחצו כאן >>

מהו הטיפול המתאים ביותר ב-OCD אצל ילדים?

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) נחשב ליעיל ביותר לטיפול ב-OCD אצל ילדים. בנוסף לטיפול עצמו הפסיכולוג ישתף גם את ההורים בתהליך הטיפול, במיוחד בשלבים הקריטיים שדורשים תשומת לב ומעורבות בבית.

במקרים חמורים פסיכולוג ילדים גם ישקול לתת לילד טיפול תרופתי וישלב גם טיפול פסיכולוגי לילדים או טיפול פסיכולוגי לבני נוער. רבים חוששים מטיפול תרופתי, גם מבוגרים ובמיוחד כאשר מדובר בילדים, חשוב לדעת שטיפול תרופתי הוכח כיעיל מאוד בהפחתת תסמיני OCD גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים, אבל כמובן שרק איש מקצוע יהיה זה שיקבע אם יש צורך אמיתי בכך, אם בכלל.

ייעוץ ראשוני אונליין עם פסיכולוג ילדים

אם אתם נמצאים בשלב בו אתם עדיין לא בטוחים מה עובר על הילד, מה אתם צריכים  כדי לעזור לו והכי חשוב – מה הילד צריך, כדאי להתייעץ עם פסיכולוג ילדים. שיחה עם איש מקצוע תעזור לכם לזהות מה הקושי איתו הוא מתמודד ומה הטיפול שהוא זקוק לו אם בכלל.

אנחנו מזמינים אתכם לקבוע ייעוץ ראשוני אונליין עם פסיכולוג ילדים – אצלנו באתר.

צוות המומחים שלנו ממתין לכם אצלנו, לפגישת אינטייק (ייעוץ ראשוני), אותה תוכלו לקיים מהבית, מרחוק, באמצעות ה-ZOOM באינטרנט. במהלך הפגישה איש מקצוע יאסוף מכם מידע, ישמע על המקרה של הילד שלכם ובסיכום הפגישה ימליץ לכם לאן ואיך להמשיך מכאן.

ביחד תחליטו אם להמשיך בפגישות אונליין עם הילד, בפגישות פרונטליות בקליניקה או בטיפול מסוג אחר. והכי חשוב – תתחילו ביחד בתהליך לעזור לילד, תתחילו לקבל כלים ובעיקר תקווה.

עודכן בתאריך: 24 בדצמבר 2020

דילוג לתוכן