טיפול CBT בדיכאון

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (או בקיצור CBT) הוא טיפול פסיכותרפי מבוסס ראיות החותר להעלים את התסמינים הדיכאוניים ולהשיב את המטופל לתפקוד מלא במהירות האפשרית. איך עובד הטיפול בדיכאון, מתי ולמי הוא מתאים, ואיך מתחילים בתהליך אל עבר שינוי וריפוי ביחד עם צוות המטפלים שלנו – ולא נשארים לבד

שוקי קדוש

פסיכולוג בהתמחות קלינית

בניגוד לסוגי טיפול נפשי אחרים, כמו למשל טיפול דינמי ״מסורתי״, המתמקד בניתוח ועיבוד של חוויות עבר, CBT הוא טיפול ממוקד מטרה ואקטיבי בו המטפל מסייע למטופל לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי מסתגלים בדפוסים מסתגלים ובריאים יותר בטווח זמן קצר, באמצעות עבודה על נושאים מוגדרים וביצוע משימות שמטרתן להגביר את מעורבותו של המטופל במציאות ולהחזיר לו את תחושת השליטה על חייו.

מהו דיכאון – לפי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית

דיכאון טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי מומלץהרעיון המרכזי שעומד בבסיס הגישה הוא כי האופן בו האדם מפרש את המציאות מעצב את האופן בו הוא תופס את העולם, את התנהגותו, וכן משפיע על איך שהוא מרגיש. אדם אשר סובל מדיכאון מביט בעולם דרך "משקפיים שחורות" ולכן חשיבתו נוטה להיות מוטה באפן שלילי כפי שמתבטא בדיבור עצמי שלילי, רגשות אשם, ופרשנות שלילית שהוא מעניק לאירועים בעבר, בהווה ובעתיד.

כלומר, הרגשות השליליים לא נובעים בהכרח מאירועים אובייקטיבים שקורים במציאות, אלא מהפרשנות שהאדם מעניק להם. לדוגמא: חבר התקשר לדבר עם דני והשיחה הייתה קצרה מאוד. דני מרגיש עצוב ומאוכזב וחושב לעצמו שהחבר עשה לו טובה שהתקשר, שהוא לא מעניין אף אחד ואפילו משעמם ושאין לו באמת חברים.

המטרה בטיפול CBT: לנטרל ״מלכודות חשיבה״ בדיכאון

על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית, דיכאון מתפתח כתוצאה מדפוסי חשיבה ואמונות שליליות שיש לאדם בנוגע לעצמו (אני חסר ערך, חסר יכולת ונטוש), לעולם (מלא מכשולים, אין בו סיפוק והנאה) ולעתיד (שחור, פסימי), המתעוררים בעת מפגש עם אירועי חיים הנתפסים כשליליים ומלחיצים.

מפגש זה מוליד מלכודות חשיבה שהן תבניות חשיבה ומחשבות אוטומטיות שמאופיינות בטעויות לוגיות בולטות. בין מלכודות החשיבה האופייניות בדיכאון ניתן למצוא למשל:

  • "הכל או כלום" – נטייה לחשיבה דיכוטומית וחד-ממדית לגבי אירועים במציאות, באופן שמצמצם את שאר התרחישים האפשריים ומגביל את היכולת לתפוס את המציאות בצורה מורכבת ולהתמודד עימה באופן מסתגל. למשל: אותו דני שהסיק כי חברו אינו אוהב אותו בעקבות שיחת הטלפון הקצרה ביניהם, חושב כעת שאף אחד לא אוהב אותו. ברור כי מדובר בעיוות חשיבתי, שכן לדני יש עוד חברים וגם הורים שבוודאי אוהבים אותו יותר מכפי שהוא חושב.
  • חשיבה קטסטרופלית – נטייה לחשוב על התוצאה הגרועה ביותר שיכולה להיות. למשל: דני מדמיין איך מעתה כל מפגש חברתי בבית הספר יהיה כישלון ויעורר בו תחושות קשות של דחייה. הוא מפליג בדמיונו ומשליך תסריט זה גם על העתיד לבוא – בצבא, באוניברסיטה, וכתוצאה מכך הוא מדמיין עצמו גלמוד וחסר חברים לתמיד.

אלו רק שתי דוגמאות לעיוותי חשיבה נפוצים בדיכאון. אתם ודאי יכולים לדמיין לעצמכם כיצד "נפילה" למלכודות חשיבה אלו עלולה להוביל להתנהגות פסיבית ונמנעת מתוך ניסיון להימנע ממפגש עם עולם שנתפס כמאיים ומלחיץ, ועם התחושות הקשות שעלולות להתעורר בעקבות מפגש שכזה.

יחד עם זאת, בפועל, התנהגויות אלו משמרות את הדיכאון והתחושות הקשות ויוצרות "מעגל קסמים" קשה לשבירה שמזין את עצמו. האדם נותר מסוגר ומבודד וחווה תחושות כישלון וחוסר התמודדות המוסיפות לפגוע בערכו העצמי.

איך עובד טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בדיכאון ולמי הוא מתאים?

כשמו, טיפול CBT מתמקד בשני מישורים: המישור הקוגניטיבי והמישור ההתנהגותי. בתחילת הטיפול ינסחו המטפל והמטופל מטרה שתנחה את תהליך הטיפול בהתבסס על התסמינים עליהם מדווח המטופל, ויגדירו ביחד סדר עדיפויות. לעיתים קרובות ייעשה גם שימוש בפסיכו-הדרכה שמשמעותה מתן הסבר למטופל על המצוקה ממנה סובל, על דיכאון, ובפרט על דיכאון לפי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית והטיפול על פי הגישה.

  • בחלק ההתנהגותי, יקבעו המטפל והמטופל יחד מטרות התנהגותיות במטרה לעזור למטופל להפסיק לחשוב באופן שלילי ולהימנע מהתמודדות, ובמקום זאת לפעול במציאות באופן שיאפשר לו לחוות הצלחה, הנאה, שליטה וקבלת פידבקים חיוביים מהסביבה. דוגמאות למטרות התנהגותיות יכולות לכלול עידוד המטופל לפעילות גופנית, הידוק קשרים חברתיים, עבודה וכדומה.
  • החלק הקוגניטיבי משלים את החלק ההתנהגותי, ובו המטפל עובד עם המטופל על זיהוי אמונות יסוד ומחשבות אוטומטיות שליליות המקדימות רגשות שליליים, בחינה וערעור שלהן, ומתוך כך החלפתן במחשבות רציונאליות, חיוביות ומסתגלות יותר.

אחד האלמנטים המרכזיים שתורמים להצלחתו של טיפול מסוג זה, הוא שיתוף פעולה אקטיבי בין המטפל למטופל, אשר נדרש כל העת לעבודה של תיעוד מחשבות, רגשות והתנהגויות ישנות וחדשות אותן הוא לומד ומפנים בהדרגה. לפיכך, טיפול זה מתאים לאנשים הסובלים מדיכאון ברמה קלה-בינונית ולא מדיכאון קליני קשה. במקרים מסויימים יישקל שילוב של טיפול תרופתי שעשוי לתמוך ולסייע להתקדמות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.

פגישת ייעוץ ראשוני אונליין עם מטפל CBT

פעמים רבות אדם השרוי בדיכאון נמנע מיציאה מהבית או שקשה להוציאו, הן בשל חוסר באנרגיה ובמוטיבציה והן בשל תחושת אשמה ובושה. לכן, אם אתם בדיכאון או שהזדהיתם עם הכתוב וחושדים שאתם בדיכאון, אנו מציעים לכם להגיע בקלות לפגישת ייעוץ ראשונית אונליין ב-ZOOM עם מומחים, ביניהם פסיכולוגים ומטפלים רגשיים בעלי הכשרה פורמאלית ומקיפה בתחום הנפש וה-CBT בפרט.

בפגישה תספרו על המקרה עמו אתם מתמודדים בתוך מרחב טיפולי מכיל ואמפטי, ותשאלו שאלות שיאפשרו למטפל לאפיין ולהבין את המקרה יותר לעומק. חשוב לציין כי אפילו פגישה ראשונית זו עשויה ליצור תחושת "אוורור" ולהביא להקלה מסויימת מתוקף שיתוף של הקשיים עם אדם נוסף.

לאחר שתתקבל תמונה ברורה ומקיפה יותר, תקבלו את ההתרשמות המקצועית של המטפל/ת בנוגע למצב ולדרכי ההתערבות המתאימות על מנת להביא לתחושת הקלה ולהחזיר לחייכם תחושת נינוחות.

הצעד הראשון לטיפול בדיכאון: לתיאום פגישת ייעוץ אונליין לחצו כאן >

עודכן בתאריך: 16 בדצמבר 2021

דילוג לתוכן