הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

כהורה, זה יכול להיות מאתגר לנווט את ההורות כאשר לילד יש צרכים מיוחדים כמו הפרעת קשב וריכוז (ADHD). עם זאת, עם הכלים והתמיכה הנכונים, תוכלו לעזור לילדכם להצליח. מרכז אתרוג מציע הדרכת הורים מקצועית להתמודדות עם קשיי הילדים.

מתי לפנות להדרכה וייעוץ הורי?

קשיים נפוצים של הורים לילד עם הפרעת קשב וריכוז

 • שחיקת הסמכות ההורית שלכם: הבית בכאוס ואתם מתקשים להציב גבולות לילד עד כדי אובדן גבולות וחוסר שליטה עליו.
 • שחיקת הערך העצמי של הילד: ילדים רבים שמתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז סובלים מתחושת ערך עצמי נמוך שגורמת לקשיים חברתיים ולימודיים ניכרים.
 • אלימות של הילד: ילד עם הפרעת קשב חווה את העולם בעוצמות גבוהות. גם גירויים קטנים עלולים להיחוות על ידו כמטרד ואיום. אחד הפתרונות שעלולים להתפתח כתוצאה מכך הוא שימוש באלימות ובריונות על מנת להתמודד עם התסכול ולהגן על עצמו מפני הסביבה החיצונית שנתפסת כמאיימת.
 • אתם חווים מצוקה: הורים רבים לילדים עם הפרעת קשב חווים מצוקה ומרגישים כישלון, חוסר אונים, דיכאון ואשמה ביחס להורות שלהם.
 • פגיעה בזוגיות: הקושי בהתנהלות מול הילד זולג לזוגיות שלכם. אתם מתקשים לייצר קואליציה אל מול הילד ומסוכסכים ביניכם לגבי דרך החינוך הנכונה. הקושי הזוגי הופך לגורם נוסף המשליך באופן שלילי על תפקודו של הילד.

מה עושים במסגרת הדרכת הורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז ADHD?

אסטרטגיות להצלחה

הורות לילד עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) יכולה להיות מאתגרת, אך עם הכלים והתמיכה הנכונים, תוכלו לעזור לילדכם להתגבר על הקשיים ולעזור לו להצליח.

מומלץ ליצור הגדרת ציפיות וכללים ברורים, שימוש בחיזוקים חיוביים ושגרה קבועה, מה שיסייע לילד לבנות מיומנויות חשובות. ישנן אסטרטגיות בהן תוכלו להשתמש, כדי לעזור לילד להצליח. האסטרטגיות כוללות:

 • הגדרת ציפיות וכללים ברורים.
 • מתן השלכות עקביות להתנהגות.
 • שימוש בחיזוקים חיוביים כדי לתגמל התנהגות טובה.
 • פירוק משימות לחלקים קטנים יותר וניתנים לניהול.

יצירת שגרה לתמיכה בילדים עם הפרעות קשב וריכוז

מומלץ לבסס שגרה יומיומית קבועה וליצור סביבה ביתית מובנית, זה יכול לעזור לילדים עם ADHD להרגיש בטוחים יותר ובשליטה. השגרה יכולה לכלול:

 • קביעת שעות שינה עקביות.
 • זמני ארוחות וזמני שיעורי בית קבועים.
 • קביעת אזורים ייעודיים לפעילויות שונות, כמו שיעורי בית ומשחק.

שגרה זו מפחיתה הסחות דעת ובלגן, ויוצרת מרחב רגוע ושקט.

הורים, אל תהססו לפנות לתמיכה. גידול ילד עם הפרעת קשב וריכוז יכול להיות תובעני ומאתגר, וחשוב שתהיה לכם תמיכה ועזרה.

שאלות ותשובות נפוצות

 • ADHD היא הפרעה נוירו-התפתחותית המשפיעה על כ-5% מהילדים ו-2.5% מהמבוגרים. היא מאופיינת בחוסר קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות, שעלולים להפריע ליכולת של האדם לתפקד בחיי היומיום. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז עלולים להתקשות בתשומת לב אל דברים, לעקוב אחר הוראות ולהשלים משימות, והם עלולים להיות מוסחים בקלות או להיות חסרי מנוחה.

  חשוב לציין שכל ילד הוא ייחודי ועשוי לחוות תסמינים שונים או חומרת ADHD שונה. כדי להבין בצורה הטובה ביותר איך להתנהל עם ילד עם קשיים, מומלץ לפנות להדרכת הורים מסודרת ומקצועית במרכז אתרוג.

 • ויסות עצמי היא היכולת לשלוט במחשבות, רגשות והתנהגויות. זוהי מיומנות חשובה לילדים עם ADHD, כיוון שהיא יכולה לעזור להם לנהל טוב יותר את האימפולסיביות וחוסר הקשב שלהם.

  אתם יכולים לתמוך בילד שלכם בבניית מיומנויות ויסות עצמי על ידי לימוד טכניקות הרפיה, כגון נשימה עמוקה או הרפיית שרירים מתקדמת, ולעזור לו לזהות ולבטא את רגשותיו בצורה בריאה.

 • בית הספר יכול להוות סביבה מאתגרת לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, מכיוון שהוא דורש תשומת לב מתמשכת ויכולת לעקוב אחר כללים והוראות.

  עם זאת, תוכלו לדבר עם המורה שלהם כדי ליצור סביבת למידה חיובית ותומכת, מתן התאמות, כמו זמן נוסף במבחנים או ישיבה בקדמת הכיתה, ועידוד ילדכם לקחת הפסקות יזומות ולהסתובב לפי הצורך.

 • ילדים עם הפרעות קשב וריכוז עלולים להתקשות באינטראקציות חברתיות ובבניית קשרים חיוביים עם בני גילם.

  אתם יכול לתמוך בילד בפיתוח מיומנויות חברתיות על ידי מודל לחיקוי של התנהגות מתאימה, ללמד אותם כיצד ליזום ולקיים שיחות, ולעודד אותם להשתתף בפעילויות חברתיות.

 • ילדים עם הפרעות קשב וריכוז עלולים להתקשות בשליטה בהתנהגותם ובניהול רגשותיהם, מה שעלול להוביל להתפרצויות. חשוב לזכור שההתנהגויות האלו הן לרוב תוצאה של הקשיים של הילד בשליטה בדחפים, ואינן מכוונות.

  כדי לסייע בניהול התנהגות ורגשות אצל ילדים עם ADHD, כדי לספק השלכות שליליות באופן עקבי להתנהגות כזו, ללמד את הילד טכניקות לניהול כעסים ולעודד אסטרטגיות התמודדות חיוביות, כמו נשימה עמוקה. חשוב להיות סבלניים ומבינים כלפיי הילד, ולהכיר בכך שלוקח זמן לילדים ללמוד ולתרגל מיומנויות חדשות.

אולי יעניין אותך גם:

טיפול לילדים

הדרכת הורים

הדרכת הורים במרכז אתרוג בחדרה מיועדת לכל ההורים, ללא קשר לגילם, לניסיון ההורות שלהם או לסגנון ההורות שלהם. היא יכולה להיות מועילה להורים בכל שלב בהתפתחות הילד, החל מהלידה ועד...
להמשך קריאה
הדרכת הורים

טיפול דיאדי: לשיפור הקשר בין הורים לילדים

טיפול דיאדי מתאים לילדים בגיל הרך ובשנות בית הספר היסודי, ונובע מהבנה עמוקה בחשיבות הקשר בין ההורה לילדו, כאשר במפגש של המטפל איתכם, ההורים, נוצר דיאלוג שמקדם ומשפר את היחסים...
להמשך קריאה

עודכן בתאריך: 28 במאי 2024

דילוג לתוכן