מה סגנון ההורות שלכם?

אנו עושים בשביל ילדינו הכל; רושמים אותם לכל החוגים החשובים, לאנגלית ולבלט. כשמגיע סופ"ש וכל רצוננו לנוח משבוע העבודה, אנו לא מוותרים ונוסעים לאטרקציה החדשה בקצה הארץ גם אם מצבנו הכלכלי לא מזהיר, גם אם זמן הבילוי עם המשפחה לא רב, נעשה הכל בכדי לא להחסיר מהם מאום. יחד עם זאת, האומנם זה מה שנחוץ? למה אנו זקוקים בכדי שילדנו יהיו מאושרים? מה צריך להכניס קודם למשפחה שלנו?

אחד הדברים המעניינים בלהיות הורה ובהדרכת הורים הוא בכך שיש אפשרויות רבות כיצד לגדל את הילדים שלנו. המעניין בהדרכת הורים, יחד עם זאת, הוא שישנם אלמנטים משותפים רבים בין כלל ההורים. למעשה יש מספיק דמיון עד כדי כך שמחקרים בדקו ומצאו ארבע קטגוריות שכל אחת מהם מייצגת סגנון הורות.

סגנון ההורות מייצג שילוב של דרכים ושיטות שההורה משתמש לחנך ולגדל את הילד. חוקרת בשם דיאן בומרינד יצרה בשנות ה-60 סיווג חשוב לסגנונות הורות, לכל אחד מהם כותרת שונה ומאפיינים ייחודיים:

  • סמכותני וממשמע
  • מתירני וותרני
  • לא מעורבים
  • סמכותי מהימן

כל אחד מהסגנונות שונה ממשנהו בסגנון המשמעת, תקשורת, טיפוח וציפיות.

סגנון הורי סמכותני וממשמע

הורים אלו נחשבים לעיתים קרובות כמומחים במשמעת. הם משתמשים בסגנון נוקשה עם אפשרות דיאלוג קטן. הענישה מתרחשת רבות. התקשורת היא בעיקר בכיוון אחד: מההורה לילד. החוקים בדרך כלל לא מוסברים.

הורים בסגנון זה בדרך כלל פחות מטפחים את היכולות והכישרונות הטבעיים של הילד. הציפיות והדרישות מהילד גבוהות עם מעט גמישות.

הסגנון ההורי המתירני

הורים מתירנים וותרנים בדרך מאפשרים לילדים לעשות ככל העולה על רוחם. הם כמעט לא מציעים הדרכה או הכוונה. הורים אלו יותר חברים מאשר הורים. סגנון המשמעת הפוך מנוקשה. יש להם מעט או כלל אין חוקים. הם נוהגים לאפשר לילדים לפתור בעיות בעצמם. התקשורת פתוחה, אך הורים אלו נותנים לילדיהם להחליט בעצמם מאפשר להעניק הכוונה.

הורים בסגנון זה בדרך כלל נוטים להיות חמים ומטפחים. הציפיות הם מינימליים ואינם מוצבים על ידי ההורים.

סגנון הורי לא מעורב

הורים לא מעורבים נותנים לילדיהם הרבה חופש, ובדרך כלל אינם מפריעים או חוסמים את ילדיהם. חלק מההורים בקבוצה זאת פועלים כך בדרך מודעת ומתכוננת וחלק פחות מעוניינים בהורות שלהם או לא בטוחים איך ליות הורים. בקבוצה זאת אין סגנון משמעת מסוים. הורה לא מעורב באופן טיפוסי מאפשר לילדו לעשות כרצונו, בשל העדר ידע או אכפתיות. התקשורת ויחסי הגומלין מועטים.

הורים אלו מציעים מעט טיפוח והעשרה. ישנם מעט או העדר ציפיות.

הסגנון ההורי הסמכותי ומהימן

הורים אלו הגיוניים אחראיים ואכפתיים. הם מטפחים את הילדים. הם מציבים ציפיות גבוהות וברורות. ילדים להורים בסגנון הזה, יכולים ליצור את המשמעת מתוכם והם עצמאיים במחשבתם.

הסגנון הזה הוא המיטיב ביותר עבור הילדים. ההורים הסמכותיים המהימנים מאגנים חוקי משמעת ברורים ונהיר ההיגיון מאחורי החוקים, שכן הוא מתווך היטב לילדים. התקשורת ויחסי הגומלין הם תדירים ומתאמים לרמת ההבנה והמסוגלות של הילד.

איזה סוג הורים אתם?

מעטים מההורים מתאימים בדיוק לאחד הסגנונות, וההורות של רובנו בדרך כלל משלבת את הסגנונות. יש לחשוב על 4 הסגנונות כרצף ולא כארבע קטגוריות נבדלות. באופן אופטימלי אנחנו יכולים להעניק לילדים שלנו את מה שהם צריכים להתפתחות רגשית בריאה, בכל נקודת זמן.

למשל, בעוד שהורה אינו סמכותני נוקשה בדרך כלל, ישנם זמנים בחייו של ילד שהסגנון ההורי הזה נחוץ. ויכול להיות הורה סמכותני שמטפח ומעודד בניגוד למאפיין את הסגנון.

הגורמים המשפיעים על ההתפתחות העתידית של הילדים

בעוד שזה קל יותר למשפחה כשלשני ההורים סגנון הורות זהה, ישנם מחקרים המצביעים על כך שאם לפחות הורה אחד הוא סמכותי מאפשר, זה עדיף מאשר שני הורים עם סגנון פחות יעיל (השלושה האחרים). כמובן שישנם אלמנטים אחרים המשפעים על הילדים מעבר לסגנון ההורות, ילק מגורמים אלו כוללים:

  • הטמפרמנט של הילד והתאמתו להורים.
  • סגנון ההוראה במסגרת החינוכית והתאמתו להורים.
  • ההשפעה של קבוצת הגיל על הילד.

להיות הורים הינו אחד התפקידים המשפיעים ביותר על איכות חיינו. הורות דורשת מאיתנו מיומניות ויכולות מורכבות, אינטואיציות נכונות, תזמון נכון, אורך רוח, ניסיון ידע ועוד.

לא משנה איזו השכלה, רמת פרנסה, או באיזה שלב התפתחותי אנחנו, לכולנו כדאי להציץ בחוברת ההוראות "איך מפעילים נכון" את הקסם הזה שנקרא ילדים – הדרכת הורים.

אולי יעניין אותך גם:

טיפול לילדים

הדרכת הורים

הדרכת הורים במרכז אתרוג בחדרה מיועדת לכל ההורים, ללא קשר לגילם, לניסיון ההורות שלהם או לסגנון ההורות שלהם. היא יכולה להיות מועילה להורים בכל שלב בהתפתחות הילד, החל מהלידה ועד...
להמשך קריאה
הדרכת הורים

הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

כהורה, זה יכול להיות מאתגר לנווט את ההורות כאשר לילד יש צרכים מיוחדים כמו הפרעת קשב וריכוז (ADHD). עם זאת, עם הכלים והתמיכה הנכונים, תוכלו לעזור לילדכם להצליח. מרכז אתרוג...
להמשך קריאה
טיפול לילדים

זמן איכות עם הילדים: יש דבר כזה?

כולנו חולמים ורוצים להיות ההורים הטובים ביותר עבור ילדנו ולהקדיש להם את מירב הזמן, טיפול אהבה וחום. עם זאת ההורות היא משימה קשה ומורכבת, ארוכה ומאתגרת. כל הורה נאלץ לעשות...
להמשך קריאה

עודכן בתאריך: 11 בפברואר 2024

דילוג לתוכן