טיפול משפחתי

טיפול משפחתי מאפשר לנסות ולבנות יחד דרך חדשה, כלים, קשר אחר, חזון ומטרות אשר יביאו את המשפחה לחוף המבטחים שלה, גם אם נדמה שחוף זה לא קיים יותר או רחוק מאוד. טיפול משפחתי ממוקד שינוי הוא טיפול הרואה בכל פרט במשפחה חלק מה"סיפור המשפחתי" – מסע בו כל אחד מבני המשפחה ימצא את מקומו הבטוח והמהנה בתוך המערכת המשפחתית.

בכדי שאונייה תגיע בשלום לחופה דרושים לה קברניטים היודעים את דרכה ואנשי צוות ההולכים אחריהם ומסייעים להם. במשפחה, כמו באונייה, דרושים גם כן קברניטים שיצליחו לנווט בין הגלים הגבוהים והשרטונים. קברניטים אלו הם ההורים, ולהשיט את אוניית המשפחה זו משימה בכלל לא קלה. אין לקברניטים הללו מפות מדויקות, מכשירי ניווט, מכשירי קשר ודרכם לא תמיד ברורה או מודעת.

טיפול משפחתי מותאם לכל משפחה

טיפול משפחתי דומה להרכבת פאזל, כיוון שהמטפל מנסה יחד עם המשפחה להבין מה מקומו של כל חלק ואיך אפשר לקדם אותו כך שכל החלקים יחד, יצטרפו לתמונה אחת הרמונית.

בתחילת הטיפול המשפחתי, המטפל בדרך כלל יפגוש רק את ההורים ובשלב מאוחר יותר את כל בני המשפחה. התהליך מתחיל בהכרות, התחברות – כניסה לעולם המשפחה והבנת ההשפעה ההדדית בין מרכיביה.

חשוב לומר שלעיתים טיפול משפחתי כולל רק הדרכת הורים ללא הצטרפות הילדים, ולעיתים הילדים משתלבים בחלק מהמפגשים. הדבר תלוי בכל משפחה והנסיבות שלה. אין כאן חוקים ברורים מראש, אלא בניית תוכנית העבודה המתאימה למאפיינים הספציפיים של כל משפחה.

תוך כדי הטיפול המשפחתי מתחילים חברי המשפחה לחוות תובנות חשובות, כלים מקדמים, דרכים לתקשורת חדשה, לקיחת אחריות ועוד.

עודכן בתאריך: 14 בינואר 2024

דילוג לתוכן