טיפול משפחתי

בכדי שאונייה תגיע בשלום לחופה דרושים לה קברניטים היודעים את דרכה ואנשי צוות ההולכים אחריהם ומסייעים להם. במשפחה, כמו באונייה, דרושים גם כן קברניטים שיצליחו לנווט בין הגלים הגבוהים והשרטונים. קברניטים אלו הם ההורים, ולהשיט את אוניית המשפחה זו משימה בכלל לא קלה. אין לקברניטים הללו מפות מדויקות, מכשירי ניווט, מכשירי קשר ודרכם לא תמיד ברורה או מודעת. לפעמים, כש"הים סוער", טיפול משפחתי מאפשר לנסות ולבנות יחד מפות ניווט חדשות, כלים, קשר אחר, חזון ומטרות אשר משיטים את המשפחה לחוף המבטחים שלה, גם אם נדמה שחוף זה לא קיים יותר או רחוק מאוד.

מהו טיפול משפחתי ממוקד שינוי?

טיפול משפחתי ממוקד שינוי הוא טיפול מערכתי הרואה בכל פרט במשפחה חלק מה-"סיפור המשפחתי". טיפול משפחתי דומה להרכבת פאזל, כיוון שהמטפל מנסה יחד עם המשפחה להבין מה מקומו של כל חלק ואיך אפשר לקדם אותו כך שכל החלקים יחד, יצטרפו לתמונה אחת הרמונית. בתחילת טיפול משפחתי המטפל בדרך כלל יפגוש רק את ההורים ובשלב מאוחר יותר את כל בני המשפחה. התהליך מתחיל בהכרות, התחברות- כניסה לעולם המשפחה והבנת ההשפעה ההדדית בין מרכיביה. רק אז יוצאים יחד למסע בו כל אחד מבני המשפחה ימצא את מקומו הבטוח והמהנה בתוך המערכת המשפחתית.

חשוב לומר שלעיתים טיפול משפחתי מערב רק את ההורים ללא הצטרפות הילדים ולעיתים הילדים משתלבים בחלק מהמפגשים. הדבר תלוי בכל משפחה והנסיבות שלה. אין כאן חוקים ברורים מראש אלא בניית תוכנית העבודה המתאימה למאפיינים הספציפיים של כל משפחה. תוך כדי טיפול משפחתי מתחילים חברי המשפחה לחוות תובנות חשובות, כלים מקדמים, דרכים לתקשורת חדשה, לקיחת אחריות ועוד…

עודכן בתאריך: 20 באוגוסט 2023

דילוג לתוכן