הצבת גבולות בגיל הרך: שיטה ייחודית ומומלצת

הצבת גבולות מיטיבים לפעוטות הוא אחד האתגרים המשמעותיים העומדים בפני ההורים. כמובן שאין תשובת קסמים "מה עושים ומתי" – יחד עם זאת הבנה של הסיבות לחציית הגבולות, עם הבנה של תהליך הצבת גבולות מיטיב, יכול לסייע מאוד.

החל מגיל 8 חודשים עולה ביתר שאת השאלה כיצד ללמד את הילד גבולות וחוקים. השאלה האם להיענות לרצון של הפעוט, ובכך להימנע מבכי ותרעומת, מהדהדת בראש של כל מי שמבלה עם פעוטות ואחראי על חינוכם.

ישנן מספר סיבות, אשר בעטיין הפעוט יפגין התנהגות המתריסה על הגבולות והחוקים:

  • ראשית, יתכן והפעוט פשוט עוד לא מכיר את החוק. הוא מקשקש על הקיר או הופך את צלחת האוכל מתוך עניין, חקירה, או למידה. זאת התנהגות אשר מהווה תהליך חשוב בהתפתחות תקינה.
  • שנית, ישנן פעמים בהם הפעוט מפר את הכללים בכוונה תחילה. אנו נראה אותו מקשקש על הקיר, הופך את צלחת האוכל על הרצפה, כאשר חיוך מרוח על פניו. הבעת השמחה של התינוק על הפרת הגבול מתרחשת כאשר הפעוט נכנס לשלב המרד, מה שמכונה המרד הראשון, בערך החל מגיל 18 חודשים. הוא נהנה מהבעת התוקפנות ומהאיסורים של המחנכים הבאים בעקבותיו.
    בשלב התפתחותי זה הפעוט עדיין אינו מבין את הנפרדות שלו ביחס לסביבה, ולכן עליו לבסס את תחושת העצמאות. הוא בודק את האפשרות שהרצון, המניעים והכוונות שלו, הם שונים מאלו של סביבתו. כאשר אוסרים עליו וגוערים בו, הוא מפיק מכך הנאה, הוא מתחיל לחוש אדם נפרד מהסביבה, עם רצונות, רגשות ומחשבות משלו, השונים מאלו של המחנכת. הוא שמח כשהוא מגלה שהוא אדם נפרד, ולכן מגיב בחיוך על גערות ואיסורים.
  • שלישית, מקרים בהם הפעוט מגיב בחציית גבול, של אלימות או הפרה של החוקים, כסוג של תקשורת. הוא רוצה להעביר מסר של כעס, תסכול, עייפות, מצוקה, צורך בהתייחסות ותחושות קשות אחרות, שאינו יודע לבטאן בדרך אחרת.

כל הסיבות שציינתי הן בהחלט לגיטימיות ומאפיינות את הפעוט הבריא.

הבעיה: התגובה של ההורים והצבת הגבולות

הבעיה מתחילה בתגובת ההורים. אם מצד אחד ההורה מבליג ומתעלם באופן עקבי (בשל סיבות שונות, שלא נפרט כאן) הפעוט אינו יודע מהו הגבול. הוא ימשיך בהתנהגויות המפריעות גם בכדי לגרום לכך שמישהו יסמן את הגבול.

הפעוט יהיה במצוקה רבה יותר, כי אין מבוגר שמראה לו היכן עוצרים. הוא מתחיל לייצר סימפטומים ולהפגין קשיים נוספים שעשויים להזיק להתפתחותו הרגשית.

אם מצד שני ההורה מגיב בנוקשות ובחומרה על הפרת הגבולות, הפעוט יחווה עלבון, פחד, תסכול וימנע מהפגנת יצירתיות וספונטניות. כמובן שלטווח ארוך ייפגע גם דימויו העצמי.

השיטה המומלצת להצבת גבולות לילדים

ראשית, יש לנהוג בסבלנות ואורך רוח. שליטה עצמית של המחנכות והימנעות מאימפולסיביות, קריטיות לשם הצבת גבול מיטיבה. אין לוותר על אכיפת הגבולות מחד, אין להציבם באופן תוקפני מאידך. יש להבין כי התהליך של הפנמת הגבול אורך זמן. אחת הטכניקות המומלצות להצבת גבול מאפשרת לפעוט ללמוד את החוק ללא תופעות לוואי נלוות.

השיטה נקראת ה. ה. א. א. (הרחקה, הסבר, אמפטיה, אלטרנטיבה). שיטה זו פותחה ע"י מטפלי מרכז אתרוג, מועברת בהדרכות ההורים במרכז אתרוג, ונמצאה יעילה לפי דיווחי הורים.

במקרים בהם הפעוט חוצה את הגבול (למשל, מכה את המחנכת, זורק אוכל על הרצפה, הורס משחקים) סדר הפעולות המומלץ:

  • הרחקה – ראשית יש להרחיק. (להחזיק את הידיים, להוריד מכיסא האוכל, להרחיק מהציוד שהורס).
  • הסבר – הבהרה של החוק והמהות שלו. ("לא מרביצים לאבא, זה כואב לי"; "לא זורקים אוכל על הרצפה, זה מלכלך וקשה לנקות, חבל על המזון"; "צריך לשמור על המשחק כדי שתוכלי לשחק איתו גם בעתיד").
  • אמפטיה – מתן לגיטימציה לרגשות שמאחרי המעשים. טון דיבור מכיל ("אני מבינה שאתה כועס, זה באמת מרגיז"; "זה אכן מעניין לראות איך הקוטג' נמרח על הרצפה"; "אני מבין שאת נהנית לדפוק את הרעשן בקיר").
  • אלטרנטיבה – הצעה של פעילות או עיסוק אחר מחציית הגבול. ("אתה יכול לומר לי שזה מכעיס אותך"; "אתה יכול לקום מהשולחן ולשחק בפלסטלינה"; " את יכולה לשחק בפטיש מפלסטיק והקוביות").

כאשר ההורים והמחנכים מגיבים באופן עקבי על פי השיטה של ה.ה.א.א, בתיאום ובעקביות לגבי חוקי האסור המותר ומהווים דוגמה אישית – אנחנו נראה יותר פעוטות המגיבים באושר והנאה לסביבה הרגשית הנבונה.

אולי יעניין אותך גם:

טיפול לילדים

הדרכת הורים

הדרכת הורים במרכז אתרוג בחדרה מיועדת לכל ההורים, ללא קשר לגילם, לניסיון ההורות שלהם או לסגנון ההורות שלהם. היא יכולה להיות מועילה להורים בכל שלב בהתפתחות הילד, החל מהלידה ועד...
להמשך קריאה
הדרכת הורים

הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

כהורה, זה יכול להיות מאתגר לנווט את ההורות כאשר לילד יש צרכים מיוחדים כמו הפרעת קשב וריכוז (ADHD). עם זאת, עם הכלים והתמיכה הנכונים, תוכלו לעזור לילדכם להצליח. מרכז אתרוג...
להמשך קריאה

עודכן בתאריך: 14 בינואר 2024

דילוג לתוכן