הפרעות אישיות

הפרעות האישיות היא משפחה של הפרעות, שביניהן ניתן למצוא הפרעת אישיות סכיזואידית, הפרעת אישיות גבולית והפרעת אישיות אנטי סוציאלית. המשותף לכולן הוא חריגות בהתנהגות החברתית של האדם הנעות בין התבודדות מוחלטת, אי יציבות בניהול מערכות יחסים או ניצול מערכות היחסים לתועלת אישית.

האם אדם החי לבדו על אי בודד היה נחשב לבעל הפרעת אישיות? זוהי שאלה פילוסופית מאוד, מאחר שמהו האדם ללא החברה? כיצורים חברתיים אנו מודדים כמעט כל תחום בחיים שלנו על ידי הצלחתנו בתחום החברתי.

הלימודים שלנו נמדדים בהשוואה לחברינו לכיתה, העבודה שלנו מוערכת ביחס ליכולת שלנו לשתף עם עמיתינו פעולה וחיי המשפחה שלנו נמדדים ביכולת שלנו לגרום אושר זה לזה ולגדל בהצלחה ילדים.

לכן אנשים המתבודדים מחברה, שמתקשים לנהל מערכות יחסים יציבות או אפילו פוגעים באנשים אחרים כדי להפיק מכך תועלת והנאה, נתפסים בעינינו כחריגים.

הפרעת אישיות סכיזואידית SPD

אדם יאובחן כסובל מהפרעת אישיות סכיזואידית אם הוא נמנע מחברה, ממערכות יחסים רומנטיות, חש שלא בנוח בקרבת אנשים וזקוק למרחב אישי גדול.

ניתן לטפל בהפרעת אישיות סכיזואידית באמצעות טיפול פסיכותרפי אשר יקל על המטופל לחוש בטוח ונינוח גם בקרבת אנשים.

הפרעת אישיות גבולית BPD

אדם יאובחן כסובל מהפרעת אישיות גבולית אם יהיה לו קושי למצוא את עצמו בתוך קשרים בינאישיים. הקושי הזה מתבטא בתחושת אפסיות וריקנות, אימפולסיביות, התקפי זעם, חרדת נטישה או ניתוק מוחלט, מערכות יחסים לא יציבות, קושי להאמין בעצמו או באחרים.

ההפרעה גורמת סבל רב מאוד לאדם שאינו מצליח לנהל מערכות יחסים תקינות עם בני משפחתו ואהוביו או עם ילדיו.

קושי נוסף המאפיין את ההפרעה היא תופעת ה׳פיצולים׳. באופן מחזורי שחוזר על עצמו שוב ושוב, עשוי האדם הסובל מן התופעה להציג שני סוגי התנהגות סותרים, להיות אמפתי ואז חסר אמפתיה, לטפל בעצמו ואז להזניח את עצמו, לאכול באופן אימפולסיבי ואז להרעיב את עצמו. התנהגות זו מצביעה על אישיות לא יציבה.

ניתן לטפל באמצעות טיפול פסיכותרפי על מנת להקל על התסמינים ולזהות אותם כשהם בתחילתם.

הפרעת אישיות אנטי סוציאלית ASPD

אדם ייחשב לבעל הפרעת אישיות אנטי סוציאלית כאשר אינו מצליח להתאים את עצמו לכללי החברה, כמו לדוגמא התנהגות לא תקינה כגון עבירות תנועה או סדר עירוני, מבלי להבין על מה ולמה הוא נעצר. רבים מהם יציגו התנהגות אדישה לסבלו של האחר ללא נסיון להושיט עזרה או עלולים להציב את עצמם בסכנה רק בשל השעשוע שבכך.

אחרים עשויים להציג התנהגות של נוכלות או רמאות לשם גריפת רווח ללא שימת לב לסבלם הרב של קורבנותיהם, וחלקם גם עשויים להציג נתק מבני משפחה או חברים רק משום שהם משעממים או מיותרים לחייהם.

ניתן לטפל באמצעות טיפול פסיכותרפי להקלה על התסמינים ולהביא לשיפור היחסים הבינאישיים.

מי אנחנו?

נעים להכיר, אנחנו מרכז אתרוג, מרכז לאבחון וטיפול פסיכותרפי. אנו מתמחים במספר גישות ומטפלים בהתאמה אישית באחת מהן או בשילוב של כמה מהן על מנת לאפשר לכם ליהנות מחיים עשירים יותר וממצים יותר בתחום הרגשי, החברתי והמשפחתי.

כל אנשי המקצוע שלנו הינם בוגרי תואר שני לאחר התמחות ובעלי נסיון רב בתחום הטיפולי. הטיפול אצלנו מתקיים באוירה מכבדת ונעימה, לרוב באמצעות שיחות אך גם באמצעות אמנות, תנועה ומוסיקה.

אנו מאמינים כי לכל אדם יש זכות לנפש בריאה בגוף בריא, זכות לחיות חיים מלאים ומספקים, לבחור את הבחירות הנכונות ולטוות סביבו מארג של קשרים משפחתיים וחברתיים תומכים אשר יהוו רשת בטחון עבורו לכל אתגרי החיים המצפים לו.

עודכן בתאריך: 13 בפברואר 2024

דילוג לתוכן