הדרכת הורים

במרכז אתרוג בחדרה אנו מאמינים בטיפוח השורשים של משפחה בריאה באמצעות הדרכת הורים ממוקדת פתרונות. הגישה המעשית שלנו נועדה להעצים את ההורים, ומציעה דרך מובנית המותאמת הן לגיל הרך והן לבני נוער.

הדרכת הורים במרכז אתרוג בחדרה מיועדת לכל ההורים, ללא קשר לגילם, לניסיון ההורות שלהם או לסגנון ההורות שלהם. היא יכולה להיות מועילה להורים בכל שלב בהתפתחות הילד, החל מהלידה ועד לבגרות.

מתי מומלץ לפנות לייעוץ או הדרכת הורים:

 • בעיות התנהגות: הורים שילדיהם מתקשים לעמוד בגבולות או מתנהגים בצורה לא רצויה עשויים להרגיש שהם זקוקים לעזרה כדי להתמודד עם המצב.
 • אתגרים בהורות: הורים שרוצים ללמוד כיצד להתמודד עם אתגרים בהורות, כגון התמודדות עם רגשות, פתרון קונפליקטים, הצבת גבולות, מתחים וסכסוכים עם הילד וכדומה.
 • שיפור הקשר עם הילד: הורים שחווים קשיים בקשר שלהם עם ילדיהם ומבקשים לשפר אותו.

מדריכי ומדריכות הורים במרכז אתרוג בחדרה

הדרכת הורים חייבת להיעשות על ידי מטפל/ת המוסמכ/ת לכך, בעלי מקצועיות וניסיון רב בתחומים רבים ומגוונים בתחום ההורות, החינוך, פסיכולוגיה ועוד.

כל מדריכי ההורים במרכז אתרוג הם מטפלים רגשיים מוסמכים ומקצועיים, בעלי תארים מתקדמים והסמכות מתאימות בתחום הטיפול והדרכת ההורים, וכן בעלי ניסיון מקצועי בתחומים רבים ומגוונים בתחום ההורות, החינוך והפסיכולוגיה.

הדרכת הורים פרטנית במרכז אתרוג מתבצעת בשלוש דרכים עיקריות:

ייעוץ הורי והדרכה להורים במקביל לטיפול בילד/ה:

לרוב, מומלץ כי כל טיפול פרטני בילד ילווה בהדרכת הורים, בייחוד בגילאים צעירים. בטיפול בבני נוער שמראים רצון בטיפול ומשתפים פעולה, מעורבות ההורים הופכת לקריטית פחות. הנושאים בהם עוסקים בהדרכה נובעים גם מצרכי הילד כפי שעולה בטיפול הפרטני עמו וגם מהצורך של ההורים עצמם. השילוב הזה מאפשר תמונה רחבה ומדויקת יותר של אופי היחסים והאזורים שבהם ההורים מתקשים וזקוקים לעזרה.

לעיתים, הצלחת הטיפול בילד מחייבת עבודה עם ההורים, במיוחד כאשר הסימפטומים של הילד קשורים לדינמיקה בבית. בהדרכת הורים אנו משקפים להורים את הדינמיקה שיוצרת קשיים ובונים יחד איתם אפשרות למערכת יחסים בריאה המובילה להצלחה של הילד. כך אנו מאפשרים כלים מעשיים לשינוי בקרב ההרים.

הנחיית הורים ללא עבודה עם הילדים:

כאן ההורים מגיעים כזוג להדרכה ללא עבודה טיפולית פרטנית עם הילד. דרך חשיפה של האינטראקציות עם הילדים בפגישות ההדרכה, מתמקדים בהדרכה באזורים שבהם ההורים מתקשים וזקוקים לעזרה.

הדרכת הורים זו רלוונטית כשמדובר בילדים צעירים מאוד שלא בשלים לטיפול, במקרים שבהם הילד/ה מסרבים ללכת לטיפול ובמצבים שבהם מדובר בעזרה ממוקדת וספציפית שיכולה להיפתר באמצעות הקניית ידע וטכניקות מעשיות להורים.

הדרכת הורים קבוצתית (עם או בלי טיפול פרטני בילד):

הדרכת הורים קבוצתית משלבת הענקת ידע בהורות מיטיבה מהמדריכים המומחים שלנו, יחד עם מתן כלים לפי הצורך האישי של כל אחד מההורים בקבוצה.

היתרון בקבוצות הדרכת הורים במרכז אתרוג היא למידה דרך מקרים של אחרים ובנוסף קבלת דחיפה לעבר שינוי מהכוח של הקבוצה, שיש לה איכויות שלא ניתן להשיג בהתערבות פרטנית.

שאלות ותשובות נפוצות

 • הדרכת הורים היא בדרך כלל הדרכה קצרת מועד, אך יכולה להשתנות ממשפחה למשפחה. ניתן לקבוע את עומק ומשך ההתערבות בהתאם לקשיים ולצרכי ההורים והילד:

  • בקשיים נקודתיים שבהם ההורים זקוקים לעזרה ממוקדת, למשל כשהם אובדי עצות כיצד לגרום לילד לישון בנפרד, יכול להיות שיספיקו מספר פגישות הדרכה בודדות בהן ההורים ירכשו ידע על חשיבות טקס שינה וילמדו טכניקות מעשיות שיפתרו את הבעיה.
  • במקרים אחרים, כמו למשל כשאחד ההורים מקבל רווח משני באופן לא מודע מנוכחות הילד במיטת ההורים (למשל, כשהילד במיטת ההורים לא יהיו יחסי מין), ההדרכה תיכנס לרבדים נוספים שחשובים להצלחת התהליך ותימשך זמן רב יותר.
  • שיפור היכולות ההוריות: הדרכת הורים משפרת את היכולות ההוריות על ידי פיתוח מיומנויות תקשורת, פתרון קונפליקטים, גיבוש גבולות בריאים ושיקום הסמכות ההורית.
  • שיפור הקשר עם הילד: הדרכת הורים עוזרת להורים לשפר את הקשר עם ילדיהם, על ידי פיתוח אמון, הבנה וקבלה.
  • התמודדות עם אתגרים בהורות: הדרכת הורים מסייעת להורים להתמודד עם אתגרים בהורות, כגון התמודדות עם סערת גיל ההתבגרות, קשיי התנהגות של הילד, גירושין ומשברים משפחתיים אחרים.
  • מניעת בעיות וקידום בריאות נפשית: מעצם היותה מסייעת בבניית בסיס משפחתי יציב ובטוח, הדרכת הורים מצמצמת את הסיכוי לפיתוח של בעיות רגשיות אצל הילד ואצל ההורים ומקדמת צמיחה ובריאות נפשית אצל כל בני המשפחה.
 • הגיל הרך הוא תקופה קריטית להתפתחותן של מיומנויות רגשיות שילוו את הילד לכל אורך חייו.

  הדרכת הורים בגיל הרך תסייע לכם להבין את התפתחות ילדיהם, ולרכוש כלים להתמודדות עם האתגרים הרבים של התקופה.

  הנה כמה מן העקרונות העיקריים שעליהם מושתתות הדרכות הורים לגיל הרך במרכז אתרוג:

  הבנה של התפתחות הילד: ההורים צריכים להבין את השלבים השונים של התפתחות הילד על מנת לתמוך בהתפתחותו בצורה המיטבית. במפגשי ההדרכה השבועיים, תרכשו ידע על שלבי ההתפתחות והמאפיינים הייחודים של הגיל הרך, וכן על אסטרטגיות הורות וחינוך המותאמות לגיל זה, תוך שימת דגש על יצירת סביבה רגשית בריאה.

  יצירת קשר חיובי עם הילד: הקשר בין ההורה לילד הוא הבסיס להתפתחות בריאה. מדריכי ההורים שלנו יעזרו לכם ליצור קשר חיובי עם ילדיכם, המבוסס על אהבה, הכלה, ותמיכה, וכן להבין את צורכי הילד ואיך להתכוונן אליהם כדי לספק לו את התמיכה וההכוונה שהוא זקוק להם כדי לצמוח ולהתפתח.

  הצבת גבולות ברורים: גבולות ברורים הם חיוניים להתפתחות הילד. הם מסייעים לילד ללמוד על גבולותיו, על האחריות שלו, ועל חשיבות הציות לחוקים. בהדרכה תלמדו על המשמעויות של הצבת גבולות ועל האופן שבו תוכלו לעשות זאת באופן המטיב ביותר עבור ילדכם.

  חיזוק והעצמה של הילד: ילדים גדלים ומתעצמים בצורה בריאה יותר כאשר מחזקים אותם באופן חיובי. במפגשי ההדרכה נסייע לכם לזהות ולחזק את ההתנהגויות החיוביות של ילדכם ולהעצים את החוזקות והכוחות שלו.

 • גיל ההתבגרות הוא תקופה של שינויים משמעותיים, פיזיים, רגשיים, קוגניטיביים וחברתיים. שינויים אלו גורמים לעתים קרובות לקשיים בתקשורת בין ההורים לבני הנוער, ולתחושת אי נוחות וחוסר שליטה אצל ההורים.

  הדרכת הורים לבני נוער במרכז אתרוג תסייע לכם להתמודד עם אתגרי התקופה, ולשפר את התקשורת והקשר עם ילדכם.

  הנה מספר עקרונות עיקריים שמנחים הדרכת הורים לבני נוער במרכז אתרוג:

  פיתוח יכולת תקשורת, קבלה והכלה: חשוב לזכור שהשינוי האישי והחברתי שעוברים המתבגרים הוא טבעי ובריא. במפגשי ההדרכה השבועיים במכון אתרוג נפתח את היכולת שלכם לקבל ולהכיל את ילדיכם, גם כאשר הם מתנהגים בצורה שונה ממה שאתם מצפים. תקשורת פתוחה וקבלה של בני נוער שלכם יכולות לעודד קשר חזק יותר שיעזור לכם לתמוך בתהליכי גיבוש הזהות המבלבלים שילדכם חווים.

  הצבת גבולות: בנוסף לקבלה והכלה, בהדרכות תצטיידו בכלים שיעזרו לכם לייצר עבור המתבגרים שלכם גבולות נושמים ולהיות עבורם סמכות מיטיבה, במטרה להגן עליהם מפני סיכונים, לחזק את הביטחון שלהם בכם ולסייע להם לפתח תחושת אחריות ועצמאות.

  ניהול קונפליקטים: בהדרכות נסייע לכם לפתח מיומנויות יעילות להתמודדות עם קונפליקטים מול בני הנוער שלכם, כמו הקשבה פעילה, פתרון בעיות והתפשרות וזיהוי שורש הקונפליקט.
  הצבת ציפיות ריאליסטיות: בהדרכה נעודד אתכם להציב ציפיות ריאליסטיות עבור עצמכם ועבור המתבגרים שלכם במהלך תקופה מאתגרת זו. הבנת השינויים הרגשיים והפיזיים הקשורים לגיל ההתבגרות יכולה לעזור בניהול הציפיות ולהפחתת הלחץ ממכם ומהילד.

 • בדרך כלל הפגישה הראשונה (שנקראת intake) מוקדשת להיכרות עם המצב ועם ההורים.

  לפגישה זו מגיעים ההורים ולעיתים המשפחה כולה.

  לאחר בדיקת כל דרכי ההתמודדות שכבר נעשו סביב הבעיה, מרכיב המדריך יחד עם ההורים תכנית פעולה חדשה, הכוללת מתן ידע, כלים ותמיכה לכל אחד. בעצם, המנחה הוא מעין מנוף לכל בני המשפחה והוא מלווה אותם לאורך כל התהליך ועד לסופו.

אם אתם מתעניינים בהדרכת הורים, חשוב לבחור תוכנית הדרכה איכותית המותאמת לצרכים שלכם ושל ילדיכם. צוות המדריכים המיומן במרכז אתרוג ישמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם בבחירת הדרך הנכונה עבורכם ועבור ילדיכם. צרו עימנו קשר עוד היום להתחלת התהליך. 

עודכן בתאריך: 21 באפריל 2024

דילוג לתוכן