אבחון פסיכודידקטי

אם הילד שלכם מתקשה לתפקד במערכת הלימודית או החינוכית ואתם רוצים לקבל תשובה לשאלה מדוע זה קורה על מנת שהוא יוכל להתמודד טוב יותר עם האתגרים שניצבים מולו – אבחון פסיכו דידקטי יכול לספק לכם מענה בדיוק למצב זה.

אבחון פסיכודידקטי נערך על ידי פסיכולוג חינוכי ואורכו נע בין 4-6 שעות. שמו של האבחון נגזר מתוך השילוב בין החלק הנפשי (פסיכו) ובין החלק הלימודי (דידקטי). האבחון כולל סוללה רחבה של כלים: אבחון אינטליגנציה מלא, מבחני תפיסה חזותית ושמיעתית, זיכרון, תפיסה כמותית, תפיסת רצף, מבחני סינון לקשיי קשב וריכוז, בדיקת מיומנויות הלימוד היסודיות- קריאה, כתיבה, חשבון והתרשמות מהתפקוד הרגשי.

אבחון פסיכו דידקטי מספק תמונה רחבה על תפקודו של הילד ובמידת הצורך גם התאמות לבגרות (כולל ברמה 3) והמלצות לסיוע. מתוך האבחון הפסיכודידקטי נגזרים הכוחות, החוזקות והקשיים של הילד ובהתאם להם – המלצות שיאפשרו את קידומו.

מתי כדאי לפנות לאבחון פסיכו דידקטי?

ראשית, סיבת הפנייה העיקרית היא קושי משמעותי בתפקוד הלימודי של הילד. מעבר לכך, כדאי לערוך אבחון פסיכודידקטי

  • כשמנסים לברר באופן רחב את מקורות הקושי של הילד והסיבות לתפקוד הלקוי
  •  כשיש שאלה בנוגע ליכולת השכלית של הילד
  •  כשהסביבה חושדת שישנם קשיים רגשיים / מוטיבציוניים הפוגעים משמעותית בתפקוד
  •  כשעולה הצורך לחשוב על מסגרת המתאימה לצרכי הילד.

אבחון פסיכודידקטי מתאים לילדים מגילאי גן חובה ועד לתיכון (כולל).

כחלק מהתפיסה הרואה בסביבה של הילד מקור חשוב למידע ו"סוכן שינוי" משמעותי, חיוני שהסביבה תהיה מעורבת ככל שניתן באבחון הפסיכו דידקטי. לפיכך, במסגרת תהליך האבחון נאסף מידע מהצוות החינוכי המלווה את הילד במסגרת הלימודית, מההורים, ממטפלים נוספים (כגון- מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת וכדומה) ומהילד עצמו.

בסיום אבחון פסיכודידקטי, ניתן משוב להורים בשיחה וכן בדו"ח מפורט. מומלץ מאוד שגם הילד עצמו יקבל משוב קצר על האבחון שעבר וכן שיועבר משוב למערכת החינוכית על מנת שתוכל להתגייס לסייע לילד. אבחון פסיכודידקטי טוב, מספק תמונה מקיפה ורחבה על תפקודו של הילד, נותן מענה לסימני השאלה שהועלו וטומן בחובו את היכולת להוביל תהליך של שינוי משמעותי בחיי הילד.

עודכן בתאריך: 13 באוגוסט 2023

דילוג לתוכן