אבחון דידקטי

אבחון דידקטי מומלץ כאשר מתגלה קושי מובהק בתפקוד הלימודי, שכלי או התפתחותי של הילד, כמו גם חשש לקיום לקויות למידה, המהווים מכשול להתקדמותו ולהתפתחותו של הילד במישור הלימודי. קיימת חשיבות לאיתור מוקדם של קשיי למידה, מאחר שהסיכוי לשפר תחומים אלו על ידי הקניית אסטרטגיות למידה והוראה מתקנת גבוה יותר ככל שהילד צעיר יותר.

מהו אבחון דידקטי?

אבחון דידקטי הוא תהליך בדיקה מקיף לאיתור ולסווג לקויות למידה של הנבחן. האבחון מבוצע על ידי פסיכולוג או מאבחן דידקטי בעל הכשרה מתאימה.

אבחון דידקטי במרכז אתרוג בחדרה

במרכז אתרוג פועל צוות פסיכולוגים מיומנים בעלי נסיון מקצועי באבחונים דידקטיים לכל הגילאים. התהליך כולל איסוף נתוני רקע, מספר מפגשי אבחון בהתאם לצורך, דוח המלצות ופגישת סיכום.

הצוות זמין לעריכת אבחונים דידקטיים במחירים נוחים במכון שלנו בחדרה, אונליין או בביתכם.

צרו איתנו קשר עוד היום כדי לעשות את הצעד הראשון לקראת עתיד טוב יותר.

הסיבות לאבחון דידקטי

על פי משרד החינוך, בית הספר צריך להפנות את התלמיד לאבחון דידקטי כאשר יש יסוד להניח, על סמך התערבות חינוכית והיכרות עם התלמיד, שהכשלים בלמידה הם על רקע של ליקויי למידה ראשוניים (ללא עדויות לקשיים נוספים כגון יכולת שכלית נמוכה, תפקוד נמוך על רקע סביבתי או חושי או קשיים רגשיים משמעותיים), או שקיים פער לא מוסבר בין היכולת השכלית המשוערת לתפקודו של התלמיד‏.

קיימת חשיבות לאיתור מוקדם של קשיי למידה, מאחר שהסיכוי לשפר תחומים אלו ע"י הקניית אסטרטגיות למידה והוראה מתקנת גבוה יותר ככל שהילד צעיר יותר.

הגורם המפנה הוא גורם חינוכי אשר בא במגע עם הילד – גננת, מורה או יועצת בבית הספר, כמו גם ההורים.

מטרות האבחון

מטרתו של אבחון דידקטי היא זיהוי ומיפוי קשייו וכשריו של הנבדק בתחומי הלמידה השונים בהשוואה לבני גילו, תוך אפיון ומיפוי של מיומנויות למידה בסיסיות, ובכללן קריאה וכתיבה, הבעה בכתב ובעל פה, חשבון ושפה זרה.

האבחון הדידקטי בוחן את מקורם של הקשיים הקיימים באמצעות בדיקת המנגנונים הקוגניטיביים העומדים בבסיס הלמידה של מיומנויות היסוד ושואף לזהות אסטרטגיות למידה ייחודיות של התלמיד במטרה למנף אותן ובכך לסלול נתיב איתן ללימוד והצלחה.

על בסיס הממצאים מומלצת תוכנית חינוכית לתלמיד במסגרת בית הספר, כמו גם התאמות במבחנים שמטרתן מיצוי יכולתו הלימודית על הצד הטוב ביותר בסנכרון עם הקשיים הלימודיים שלו.

מה נבדק באבחון דידקטי?

אבחון התפקודים מתבצע בהתאם לסיבת הפנייה ותחומי האבחון נקבעים על פי שיקול דעתו של המאבחן, בהתאם לנתוני הרקע שנאספו (רקע התפתחותי-משפחתי ורקע חינוכי).

מיפוי הקשיים מתבצע תוך:

1. אפיון של מיומנויות למידה בסיסיות, ובכללן:

  • הקריאה על היבטיה השונים (שטף, דיוק וקצב הקריאה, שליטה ביסודות הקריאה, פענוח מילים בתוך הקשר וללא הקשר, קריאת מילות תפל, הפקת משמעות מהכתוב ועוד, על פי הנדרש).
  • הכתיבה על היבטיה השונים (קצב, כתב היד, ארגון, עיצוב, כתיב), ההבעה (בכתב ובעל-פה), התוכן (העלאת רעיונות), המבנה (לכידות ומילות קישור) והלשון (משלב לשוני, תקינות תחבירית).
  • החשיבה המתמטית על היבטיה השונים (תפיסה כמותית וסדרתית, תפקודי חישוב אוטומטיים, שליטה באלגוריתם חשבוני, הבנה מתמטית, הבנה גיאומטרית ועוד, כמו גם תכנים המותאמים לגיל המאובחן).
  • הערכה של רמת התפקוד של התלמיד בכל הקשור לרכישת שפה זרה.

2. אבחון התפקודים הקוגניטיביים, העומדים בבסיס הלמידה:

  • תפיסה חזותית, מרחבית ושמיעתית.
  • תפקודים ויזו-מוטוריים וגרפו-מוטוריים.
  • תפקודי הזיכרון על היבטיהם השונים: זיכרון מיידי, זיכרון עבודה, זיכרון לטווח קצר, זיכרון לטווח ארוך וזיכרון הרצף.
  • תפקודי השפה הדבורה והכתובה: היכולת לשליפת מידע וקצב עיבוד לשוני, אוצר מילים, ניסוח וארגון של המבע המילולי ועוד.
  • מבדקים לאיתור קשיי קשב ופיצול קשב חזותי.
  • סגנון העבודה: קצב, תכנון, התארגנות, אסטרטגיות למידה ומנגנוני פיצוי ויעילותם ובקרה.

בנוסף לכל האמור לעיל, האבחון הדידקטי יכול לסייע בגילוי בעיות רגשיות אצל הנבדק.

תהליך האבחון כולל מספר שלבים:

א. איסוף נתוני רקע

באבחון הדידקטי קיימת חשיבות רבה לרקע ההתפתחותי חינוכי. רקע זה נאסף ונמסר ע"י ההורים, גורמי חינוך בביה"ס והילד עצמו. רקע זה כולל: בירור סיבת הפנייה, איסוף נתונים על הרקע ההתפתחותי-משפחתי שלו, נתונים על ההיסטוריה הלימודית, כמו גם תפקודו והישגיו הנוכחיים של התלמיד במקצועות השונים. בנוסף, נמסרים לעיון אבחונים וטיפולים קודמים המאפשרים נקודת מבט רחבה על היכולות והקשיים של המאובחן, תוך ראייה כוללנית של התפקודים השונים.

ב. איסוף נתונים באמצעות כלי אבחון

האבחון מתבצע מול מאבחן דידקטי המוסמך לכך ואורך בין 4-6 שעות, במספר מפגשים, תלוי בצורכי הנבדק.

ג. כתיבת הדו"ח על ידי המאבחן

הדו"ח כולל פירוט הממצאים על פי תחומי האבחון, סיכום אינטגרטיבי של מוקדי הכוח והחולשה, המלצות להוראה מתקנת והשלמת פערים והתאמות בדרכי ההבחנות, ע"פ הנחיות חוזר מנכ"ל.

ד. פגישת סיכום וקבלת דו"ח

לאחר ניתוח ממצאי האבחון מתבצעת פגישה עם הנבחן (ובמקרה שהנבחן הוא ילד עם הוריו), בה הוא מקבל הסבר בנוגע לממצאי האבחון, הכולל מסקנות בנוגע לנקודות החוזק והקשיים שלו והמלצות המאבחן להתמודדות עם הקשיים, שעל בסיסן נבנית תוכנית לימודית אישית.

בעקבות האבחון מתכנסת ועדה בית ספרית הכוללת את הצוות החינוכי המלמד את התלמיד ונציגים מהנהלת בית הספר, הוועדה מאשרת את יישום המלצות המאבחן הדידקטי. הצוות החינוכי מחויב לפעול בהתאם להתאמות להן זכאי התלמיד.

במידה והאבחון נעשה בתקופת בית הספר היסודי יש לחדשו עם המעבר לחטיבת הביניים. אבחון שבוצע מכיתה ז' ואילך תקף עד סוף כיתה י"ב ולשיפור ציונים בבחינות הבגרות עד גיל 25.

לפרטים נוספים וקביעת אבחון דידקטי לכם או לילדכם, צרו קשר ונשמח לסייע.

עודכן בתאריך: 13 בפברואר 2024

דילוג לתוכן