רפואת ילדים אונליין: איך זה עובד והאם זה יעיל?

השנים האחרונות הביאו גם את תחום רפואת הילדים אל האינטרנט וכיום ניתן למצוא גם רופא ילדים אונליין. אבל האם זה אפקטיבי? ואיך רופא יכול לבדוק ילד ולהתאים לו טיפול מרחוק דרך ZOOM או בטלפון?

כולנו היינו במצב הזה: הילד לא מרגיש טוב, החום עולה או שהוא מקיא או מגלה תסמינים אחרים מדאיגים, המרפאה סגורה, המוקד סגור ואנחנו ההורים – חסרי אונים. בעבר היינו רצים מיד אל בית החולים למיון או ממתינים עד הבוקר לשעות הפעילות של קופת החולים.

כיום כללי המשחק השתנו. עוד הרבה לפני עידן הקורונה, החלו קופות החולים להעניק ללקוחותיהם שירותים רפואיים מיוחדים, כדי שיוכלו להנות ממענה מחוץ לשעות הפעילות: אם זה ייעוץ טלפוני של אחיות, מוקדי חירום שמקבלים קהל בסופי שבוע ובמהלך השבוע עד השעה 23:00 בלילה ואם זה באמצעות התכתבות בפורומים רפואיים שונים.

כתוצאה מגידול מספר החולים בתקופת הקורונה, עם הרצון לשמור על ריחוק חברתי ושמירה על בריאות הציבור ובו זמנית עם התפתחותו של העידן הדיגיטלי בו אנו חיים – החלו הרבה מאוד רופאים בפרט וקופות חולים בכלל, לספק לציבור אלטרנטיבות נוספות כדי להתייעץ עם רופא ילדים מרחוק.

רפואת ילדים מרחוק – מה האופציות שעומדות לרשותכם?

כחלק מהשינוי שעובר העולם, במסגרתו כמעט כל גוף מחפש דרכים להעניק שירות מסביב לשעון ולהיות זמינים, גם עולם הרפואה מתפתח ומתאים את עצמו לשינויים.

כיום כאשר הילד לא חולה או מראה תסמינים מדאיגים למחלה אין צורך לרוץ למרפאה, ניתן להיעזר במספר אפשרויות שעומדות לרשותכם 24 שעות ביממה ויכולות אפילו להציל חיים במקרים בהם אתם חשים שהמקרה אינו סובל דיחוי.

לדוגמה:

 • שיחת טלפון עם אחות במוקד הטלפוני, כדי להבין אם המקרה שלכם באמת דורש בדיקה או התייעצות עם רופא ילדים.
 • שיחת טלפון עם רופא במוקד קופת החולים, גם לצורך הערכת המצב.
 • שירות ייעוץ עם רופא ילדים אונליין באמצעות הזום או שיחת וידאו בסמארטפון.
 • צ'אט עם רופא – פשוט להתכתב עם רופא במקום לשוחח איתו טלפונית או בווידאו.
 • קביעת תור טלפוני, עם רופא ילדים בשעות הקבלה הרגילות, במקרים בהם אתם לא מעוניינים להגיע למרפאה אבל כן מעוניינים לשוחח עם רופא.

איך זה עובד?

 1. עליכם לפנות אל קופת החולים בה אתם חברים, דרך המוקד הטלפוני או דרך טופס בקשה לקבלת שירות באתר, לתאר את הפנייה שלכם ולתאם תור עם רופא (בהתאם למידת הדחיפות של המקרה).
 2. במקרים מסוימים התור ייקבע לכם בעקבות שיחת טלפון עם אחות במידה ופניתם ראשית להתייעצות עם אחות והיא החליטה להעביר את המשך הפנייה לרופא ילדים להתייעצות מרחוק.
 3. ברוב המקרים תדרשו להוריד למכשיר הטלפון שלכם את האפליקציה הייעודית של קופת החולים בה אתם חברים, לצורך קיום שיחת הוידאו דרך האפליקציה. מומלץ להוריד את האפליקציה בטרם תפנו לקביעת תור כדי לקצר תהליכים.
 4. הרופא ייצור עמכם קשר במועד שייקבע לכם.

כיום כאשר הילד לא חולה או מראה תסמינים מדאיגים למחלה אין צורך לרוץ למרפאה, ניתן להיעזר במספר אפשרויות שעומדות לרשותכם 24 שעות ביממה ויכולות אפילו להציל חיים במקרים בהם אתם חשים שהמקרה אינו סובל דיחוי

רופא ילדים אונליין ב-ZOOM – יתרונות וחסרונות

אין ספק שפגישה מקוונת עם רופא ילדים אונליין עדיפה בהרבה מאוד מקרים מלא לראות רופא בכלל.

לטיפול מרחוק יש כמה יתרונות בולטים:

 • ניתן לפגוש רופא כמעט בכל שעות היממה, גם בשעות בהן קופות החולים סגורות: לילות, סופי שבוע, חגים.
 • השירות ללא תשלום או בתשלום סמלי/רבעוני כמו ביקור רגיל אצל רופא.
 • עצם העובדה שהמטופל נשאר בבית ולא מגיע למרפאה יוצרת תנאים סטריליים ולא מסכנת אותו בהידבקות במחלות או בהדבקה של אחרים.
 • ניתן לראות את הרופא מכל מקום שנוח לכם: מהבית שלכם, מבית אחר, ממקום העבודה, אם אתם לא בארץ, ועוד.
 • הוא יכול להתרשם ממצבו הכללי של הילד.
 • לתת לכם הפניה למיון במידת הצורך, אותה תקבלו למייל או לאזור האישי שלכם באתר קופת החולים.
 • הוא יכול לשלוח לכם מרשמים לתרופות.
 • יכול לצרף לכם הפנייה לבדיקות והמלצות להמשך טיפול.
 • הוא יכול לראות מרחוק פריחה, אזור נפוח או פגוע במקרה של נפילה, ועוד.

מהם החסרונות של רפואת ילדים מרחוק?

 • זה ברור שבמקרים מסוימים אין תחליף לבדיקה פיזית, לכן יהיו מקרים בהם הרופא לא ירצה לקחת סיכונים ויפנה אתכם למוקד או למיון גם אם זה לא באמת הכרחי רק כדי שתוכלו להיות רגועים שהכל בסדר.
 • בהמשך לסעיף הקודם, עם הזמן תהיה עלייה בפניה למוקדים ולמיון בגלל מצבים בהם אי אפשר לאבחן מרחוק וקיים חשש שמקומות אלו לא יעמדו תחת העומס.
 • יש מדדים שלא ניתן לבדוק מרחוק: לחץ דם, חום, ריאות, גרון, בטן, אוזניים ועוד, לכן קשה להתרשם לחלוטין ממצבו הרפואי של הילד או להתאים טיפול למצבים מסוימים.

לסיכום, קיים ביקוש גבוה בשנים האחרונות לטיפול מרחוק בתחום רפואת הילדים, פגישה אצל רופא אונליין מספקת להורים מודאגים רבים מענה מיידי ראשוני הולם, אבל גם בעל מגבלות רבות, שיש להכיר בהן ולקחת אותן בחשבון למען שמירה על בריאות הילד.

עודכן בתאריך: 24 בדצמבר 2020

דילוג לתוכן