צפו: קשיי התארגנות אצל ילדים עם הפרעת קשב

למה לוקח לילד המון זמן לארגן את חומר הלימוד ולבצע משימות? הפסיכולוגית ריקי מרקביץ יעקבס, העוסקת בטיפול בהפרעות קשב, מסבירה על קשיי התארגנות אצל ילדים בעלי ADHD ודרכים להתמודדות

ריקי מרקביץ יעקבס, פסיכולוגית קלינית מומחית

ריקי מרקביץ יעקבס

פסיכולוגית קלינית מומחית, טיפול בהפרעות קשב

ילדים המתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז, מתקשים להתארגן עם משימות שלילדים אחרים ובמיוחד להורים, נראות מאוד בסיסיות.

קשה להם לארגן את התיק לבית הספר ואת חומר הלימוד. הם מתקשים לארגן את כל החומר שהם זקוקים לו למבחן, מאבדים סיכומים, מחברות ובסופו של דבר גם כמובן מסתבכים עם תהליך הלמידה עצמו (מאבדים ריכוז, לא מוצאים את מה שהם צריכים ועוד).

חשוב מאוד להבין שהילד חווה קושי התארגנות אמיתי, הנובע מעצם היותו של הילד מחווט אחרת מבחינה נוירולוגית. לכן חשוב להכיל אותו, להיות סבלנים ופשוט לעזור לו ולתת לו כלים שיעזרו לו להתארגן נכון.

שיטה מומלצת ויעילה, היא פשוט לקחת את המשימה הגדולה שעל הילד לבצע ולפרק אותה לרצף של משימות קטנות, כדי שיהיה לו קל להתמודד עמן. לדוגמה:

  • בקשו מהילד לשלוח הודעה לחבר שישלח לו את חומר הלימוד.
  • לאחר מכן בקשו ממנו לרכז את חומר הלימוד בניילונית במגירה או בכל מקום אחר שהוא לא יאבד אותו וידע איפה החומר נמצא.
  • חשוב לחזק אותו לאחר כל פעולה, כי כל פעולה כזו שהוא מבצע, מתחיל ומסיים – מבחינת הילד היא הצלחה.

ריקי מרקביץ יעקבס, היא פסיכולוגית קלינית מומחית, המטפלת בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים (החל מגיל 6). הטיפול (CBT או דינמי בהתאם לצרכי המטופל ולאופי הקשיים), ניתנים כלים מעשיים להתמודדות יעילה ופרקטית עם ההפרעה ושיטה סדורה שמאפשרת התקדמות בתהליך ושיפור ההישגים. כשמדובר בילדים, הפגישה הראשונה מתקיימת עם ההורים. ההדרכה ההורית מסייעת להורים להבין טוב יותר מה עובר על הילד או המתבגר ונותנת להם כלים להתמודדות יומיומית מיטבית.

אולי יעניין אותך גם:

ריקי מרקביץ יעקבס, פסיכולוגית קלינית מומחית
פסיכולוגית קלינית מומחית, טיפול בהפרעות קשב
פסיכולוגית קלינית מומחית, טיפול בהפרעות קשב בילדים ומבוגרים, וכן טיפול בחרדות, הדרכת הורים, ויסות רגשי, דימוי וערך עצמי, מערכות יחסים ומשברי חיים

עודכן בתאריך: 12 בפברואר 2023

דילוג לתוכן