פסיכולוגיה קלינית

פסיכולוגיה קלינית זהו תחום בפסיכולוגיה המשלב בין מדע, תאוריה וידע קליני לשם הבנה, מניעה והקלה על מצוקות ובעיות תפקודיות הנגרמות מהפרעות נפשיות, מהתנהגות אבנורמאלית, מאי התאמה ומגורמים פסיכולוגיים אחרים, וכן לשם קידום התפתחותו האישית ורווחתו הנפשית של הפרט

פסיכולוגיה קלינית מתמקדת בהיבטים הרגשיים, פסיכולוגיים, התנהגותיים, אינטלקטואליים, ביולוגיים וחהחברתיים של תפקוד האדם לאורך חייו, בתרבויות שונות וברמות סוציו אקונומיות שונות. המונח "פסיכולוגיה קלינית" נהגה לראשונה על-ידי הפסיכולוג האמריקאי וויטמר בשנת 1907. וויטמר הגדיר את הפסיכולוגיה קלינית כ"חקר אינדבידואלים באמצעות תצפיות או ניסויים שמטרתו להביא לשינוי".

הפסיכולוגיה הקלינית עוסקת בעיקר באבחון פסיכולוגי, טיפול פסיכולוגי, מחקר וייעוץ, והינה הענף הגדול והפופולארי ביותר מבין ענפי הפסיכולוגיה. תחומי התמחות ספציפיים בתוך הפסיכולוגיה הקלינית כוללים: פסיכולוגיה של ילדים, פסיכולוגיה של מבוגרים, פסיכולוגיה של הגיל השלישי, הפרעות רגשיות, לקויות למידה, התמכרות לחומרים ממכרים ועוד.

גישות ושיטות הטיפול בפסיכולוגיה הקלינית הינן רבות ומגוונות:

  • גישה פסיכודינאמית
  • פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית
  • טיפול ממוקד קצר מועד
  • פסיכואנליזה
  • אנליזה אקזיסטנציאלית
  • טיפול זוגי וטיפול קבוצתי
  • גישה אסטרטגית אינטגרטיבית

פסיכולוגים קלינים יכולים לבחור מבין כל השיטות הקיימות לטיפול, וזאת בהתאם לבעיה בה הם מטפלים ולגישה המקובלת עליהם. לדוגמא: טיפולים ממוקדים וקצרי מועד יכולים להתאים לטיפול בהפרעות ובעיות ממוקדות אשר גורמות לסבל למטופל רק באותו התחום, כגון: חרדת מבחנים או חרדת טיסה. לעומת זאת הגישה הדינאמית תתאים יותר לטיפול במקרים של הפרעות אישיות וכדומה.

הסיבות לפנייה לפסיכולוגיה קלינית

הסיבות בעבורן אנשים פונים לעזרתו של פסיכולוג קליני הן רבות ומגוונות וניתן למנות עליהן את הסיבות הבאות: אבל ואובדן, טיפולי פוריות, הפרעה נפשית, דיכאון, חרדה, הפרעת אכילה, התמכרות לסמים ולאלכוהול, מצבי פוסט טראומה, הלם קרב, הפרעות אישיות, הפרעות בתפקוד המיני, תחושות מועקה, סטרס ולחץ נפשי, דימוי עצמי וביטחון עצמי ירודים, קשיים במציאת זוגיות או בעיות בזוגיות, רצון להתפתחות להגשמה עצמית, טיפול בילדים עם הפרעה מהספקטרום האוטיסטי ועוד.

עודכן בתאריך: 5 באפריל 2022

דילוג לתוכן