איך להתמודד עם משבר בזוגיות?

הזוגיות שלכם כבר לא מלאה בניצוצות ואש בוערת? עברתם משבר אמון קשה מול בן/בת הזוג? לא חייבים לרוץ ולפרק את החבילה, לפחות לא לפני שניסיתם לאחות את כל הקרעים

מה עושים במקרה של זוגיות במשבר?

זוגיות היא סוג של רכבת הרים, ומהסוג המפותל. מה שמתחיל בהרבה אש משלהבת, לבבות באוויר ותחושת התרגשות תמידית, הופך, עם הזמן, למצב נתון, כשאת האש הגדולה מחליפות גחלים לוחשות פה ושם.

הבעיה היותר קשה היא שאותה אש בוערת שליוותה את תחילת הקשר, לא רק שאיננה מחממת יותר, אלא גם עלולה לגרום לכוויות, וזה קורה במקרים מורכבים כמו בגידה, או כשהזוגיות מתחילה להרגיש יותר כמו שותפות לדירה, או ניהול עסק משותף.

רבים נוטים לחשוב שמשבר בזוגיות נובע מאירוע, או גורם משמעותי וטראומתי כמו ניהול רומן מחוץ לנישואים, עזיבת אחד מבני הזוג את הבית, מריבות בלתי פוסקות, או לחלופין, שתיקה מתעלמת. אולם בפועל, משבר בזוגיות הוא תהליך, בו לא תמיד קורים אירועים דרמטיים, אלא הזוגיות פשוט הופכת לנטולת רגשות חמימים ואינטימיים.

עם הזמן יש פחות שיתוף בין בני הזוג, שלא מרגישים את הקירבה שחשו בתחילת הקשר ביניהם, ושיחות העומק של פעם מתחלפות בהעברת מסרים טכניים ואינפורמציה יבשה (תוציא את הילדה מהחוג, צריך לאסוף את הכביסה מניקוי יבש, וכו').

מצב כזה הוא מצב של משבר בזוגיות ויש מה לעשות, הרבה לפני שהתהום שנפערה תגדל.

איך אפשר לפתור בעיות בזוגיות?

אפשר, ובעיקר רצוי, לתקן בעיות בזוגיות. כיום יש פתיחות רבה לנושא, ולהיעזר באיש מקצוע שיוכל לסייע בשיפור הזוגיות, בניגוד לעבר בו טיפול זוגי נתפס כדבר לא מקובל, וזוגות רבים חיו באומללות, רק כדי לא לחשוף את הקשיים אותם חוו.

טיפול זוגי מסייע לרבים לשקם את מערכת היחסים שלהם, גם כשנדמה שכלו כל הקיצין. הייעוץ נותן מקום לגעת במקומות הכואבים ולהציף אותם, במטרה לתקן, לרפא את פצעי העבר ולהתאים את הציפיות לתוצאות.

אולם יש מקרים, בהם הייעוץ לא מסייע להבין שבני הזוג מצויים, כל אחד וסיבותיו הוא במקום אחר בחייו ויכול להיות שהפתרון הוא פירוק הזוגיות. ואם כבר מפרקים, חשוב לעשות זאת באופן המיטבי ביותר, עם הסכמה של שני הצדדים לפתרון שיהיה מקובל עליהם, ואיתו יוכלו לעשות בשלום.

כאן נכנס לתמונה גישור זוגי.

גישור זוגי: תהליך מכיל ומדויק

גישור זוגי הוא מהנפוצים בתהליכי הגישור. זהו הליך טיפולי שמטפל ביחסים בין בני זוג שעברו משבר ומחפשים מוצא לצאת ממנו, או לחלופין, עבור זוגות שהחליטו להתגרש ורוצים לעשות זאת בהליך קצר, ממוקד ושיהיה לשביעות רצון שני הצדדים.

בהיותו נייטרלי, עוזר המגשר לזוגות לפתור מחלוקות ביניהם, מאחר וההליך הוא טעון ועמוס ברגשות שלעתים משפיעים על כושר השיפוט והיכולת לקבלת ההחלטות, שמושפעים מהמטען הרגשי. הגישור לא יוצר העדפה של צד אחד על רעהו, אלא משמש כדי לעצור ולמנוע את הגידול בפער שנפער בין בני הזוג, כך שלעתים זוגות שהיו נחושים בדעתם להתגרש מגיעים להבנות שהם מעוניינים להגיע לשלום בית, ואילו זוגות שמעוניינים לקדם את הליך הגירושין, מגיעים להסכם מכבד וענייני ביניהם.

מטרת הגישור הזוגי היא לפתור משבר זוגי כדי שבני הזוג יוכלו להגיע להסכם מחייב, מנוסח באופן משפטי ותוך כדי מזעור נזקים. במהלך הגישור מבין המגשר את המחלוקות בין שני הצדדים והבעיות ביניהם, וביחד מתבצע נסיון לפתור אותן, או לפחות להגיע להבנות הדדיות.

היתרון של גישור זוגי לעומת פנייה לבית המשפט

המיקוד בגישור יכול לעסוק בענייני רכוש וכספים, הסכמי ממון, הסדרי משמורת וראייה של הילדים, וסיום הקשר באופן שיוסכם על שני הצדדים.

תהליך כזה מאפשר לבני הזוג להמנע מלהגיע לבית המשפט, שם יהיו חשופים לתהליך ארוך, מתיש, יקר ומרוקן נפשית, כאשר לעתים כל צד מתבצר עוד יותר בעמדתו, כשהוא מונע ממצוקה, מרגשות כואבים ומכעסים.

כשהמטרה היא להתגבר על מחלוקות ולנסות לשקם את הזוגיות, ניתן לקיים תהליך של טיפול זוגי במקביל להליך גישור זוגי.

לגישור זוגי יתרונות רבים, ביניהם סיוע לבני הזוג בעתות משבר ומצוקה, אז המגשר מסייע להם להתגבר על מצבים רגשיים ולתקשר ביניהם כדי שיגיעו להסכמות, סיוע בקבלת החלטות, הגנה על הילדים באמצעות הרחקה שלהם מהסכסוך ההורי, דבר שלא תמיד מתאפשר בבית המשפט, ושמירה על אופי פשרני ונינוח בתהליך קצר, אפקטיבי ובעל תוצאות ממשיות שחוסכות זמן וכסף ומאפשרת לפרידה להיות קלה יותר, תוך הימנעות מהתנצחויות ומלחמות אגו.

ברגע שמגיעים להסכמות מנוסח הסכם בין שני בני הזוג שחותמים עליו, והוא עובר לבית המשפט לקבלת תוקף משפטי. הליך זה כשלעצמו גורם לבני הזוג לחוש מחויבות ואחריות לנושאים שבהסכם, והסיכוי שיכבדו אותו הוא גבוה מאד.

עודכן בתאריך: 6 ביולי 2021

דילוג לתוכן