כאבים פסיכוסומטיים

כואב לכם הגב והרופאים לא מוצאים כלום? כאב הראש משתק אתכם והבדיקות לא מעלות דבר? כאבים פסיכוסומטיים הם מחלה לכל דבר שיש לטפל בה ולהעלים את הכאב. הרפואה הסינית גם יודעת איך לעשות את זה

בואו נדבר על זה

מחלה פסיכוסומטית מאופיינת בתסמינים של חולי גופני, כאשר הרקע להם הוא נפשי. עוצמת הסימפטומים מתגברת או נחלשת בעוצמת גורמי הלחץ איתם מתמודד המטופל. כלומר, הכאב הפיזי לא מגיע ממקור פיזיולוגי אלא מנפשי ומוכיח אחת ולתמיד עד כמה הדוק הקשר בין הגוף לנפש.

כאבים פסיכוסומטיים כמו מיגרנות, כאבי גב ומעי רגיז הם שכיחים מאד ועלולים ללוות את המטופל שנים רבות, להפוך לכרוניים ולגרום סבל רב, בהיותם כאבים פיזיים אמיתיים ומציקים.

לרפואה הקונבנציונלית אין הרבה הסברים מבוססי מדע רפואי. ההנחה הקלינית היא שהגורמים לכאבים הם רגשיים, מנטליים ונפשיים, כלומר, מה שלא ניתן להוכיח בעזרת המדע, עובר לתיקיית הנפש.

למעשה, שירים שמדברים על אהבה נכזבת ועל לב שבור אולי מפריזים בערך הרומנטיקה, אולם המונח הזה "כאב לב", מקורו במצב שלילי קשה או מצוקה נפשית שמשפיעה על הגוף, עד לכדי כאבים ממשיים ועזים.

עוקרים את הכאב מהשורש

הרפואה הסינית, מאז ומעולם, מתבססת על שלמות הגוף. כלומר, האיזון בין הגוף והנפש צריך, לפי הרפואה הסינית, להיות מושלם.

מה שכן ידוע, גם ברפואה הקונבנציונלית, הוא שהתמודדות עם לחץ נפשי מפעילה מנגנונים עצביים שמשפיעים על התגובה הגופנית. אחד מהמנגנונים הללו הוא מנגנון "חירום" שמאופיין בעלייה בלחץ הדם, בדופק, ברמות הקורטיזול ותופעות נוספות שקשורות למצבי לחץ וסכנה.

מנגנון נוסף שמופעל הוא זה שמוביל לעלייה בחלבונים שמקשרים בים רקמות הגוף למערכת החיסון, דבר שיכול להפעיל ולייצר דלקת. ועם דלקת יודעת הרפואה הקונבנציונלית להתמודד.

פעמים רבות, כדי להקל על כאבים פסיכוסומטיים, מציעה הרפואה הקונבנציונלית סוגים שונים של משככי כאבים, בעיקר תרופות אנטי דלקתיות, לא סטרואידיות.

מדוע בוחרת הרפואה לעשות זאת? מאחר ורקמות פגועות עלולות לייצר סוגים שונים של חומרים כימיים ששולחים למוח, דרך מערכת העצבים, איתות שהמוח מפרש אותו ככאב, לעתים מלווה בדלקות.

ואכן, לטווח הקצר יכולים משככי הכאבים לסייע, אולם במידה ומדובר בכאב שמקורו פסיכוסומטי, לא רק שבשלב מסוים יפסיק משכך הכאבים להועיל, הוא אף עלול להזיק, בשימוש שכיח או יומיומי.

למשל, תרופות מסוימות עלולות לגרום לבעיות במערכת העיכול, כמו כיב עיכולי, דלקת במעי הדק, נזק לכליות, ואחרים.

מרגוע לגוף ולנפש

הרפואה הסינית מתבססת על אבחון מקיף של המטופל והיכרות עימו, עם עולמו הרגשי ועם טראומות שעבר בחייו. עוד נבדקת שגרת חייו והשפעות חיצוניות או פנימיות שהובילו לכאבים פסיכוסומטיים, זאת כמובן לאחר שנשללה האפשרות לבעיה פיזיולוגית שגורמת לכאבים.

רק לאחר האבחון המקיף ולימוד אורחות חייו של המטופל נרשמת לו תוכנית מקיפה לטיפול בכאבי ראש, כאבי גב או כאבים אחרים, שמטרתה להקל על הכאבים בטווח הקצר ולמנוע את הישנותם בטווח הארוך.

שיטת הטיפול כוללת טכניקות להפגת לחצים ותעוקות, תזונה מאוזנת שמסייעת לגוף להתחזק, דיקור סיני מיטב ששולח אותות מרגיעים למוח, כשזה מצידו מפסיק לשלוח איתותי כאב, ושילוב של מרקחות המבוססות על צמחי מרפא ייעודיים למצבים כאלו.

הפורמולות הן טבעיות, אין להן תופעות לוואי, אינן גורמות לכל נזק ובעיקר מותאמות למטופל במדויק, כדי להקל עליו.

אנו פועלים כל העת כדי להתאים תוכנית טיפולית מיטיבה ומקלה על כאבים פסיכוסומטיים. הרפואה הסינית היא אולי הראשונה שמצאה את חשיבות הרוגע ושלוות הנפש, כאמצעי מחזק לכאבים ותחלואים, ופיתחה שיטת טיפול רבות המבוססות על עקרונות אלו.

נמאס לכם מהכאבים הכרוניים? סובלים ומתרוצצים בין רופאים והכאב חוזר? הבטיחו לעצמכם את השינוי הנדרש שיסיע לכם, יקל על הכאבים, יחזיר אתכם לשגרת חיים טובה, בריאה ומאוזנת. פנו לקליניקה של עידן לוי לטיפול טבעי בכאב וביחד נבנה תוכנית טיפולים ראויה ונכונה.

עודכן בתאריך: 24 באוגוסט 2020

דילוג לתוכן