טיפול מיני

הטיפול הפסיכולוגי המודרני נותן מענה ספציפי כיום לנושאים הקשורים לתפקוד מיני, וקיימת נישה מוגדרת לתחום הטיפול המיני אצל מטפלים שמוצאים לנכון להתמחות בו. טיפול מיני מתבצע מול מטופל בודד או במסגרת זוגית, והמטרה היא תמיד בראש ובראשונה להביא את המטופל או המטופלים לתפקוד מיני מלא, מהנה ותקין

מה קורה במסגרת טיפול מיני זוגי?

טיפול מיני זוגי מערב את שני בני הזוג, גם אם רק הגבר או רק האישה סובלים מבעיה כלשהי, מתוך ההנחה שהבעיה נוצרת בזמן האינטראקציה בין השניים ולא מדובר בבעיה שלא קשורה ספציפית לזוגיות.

הפרעות בתפקוד המיני הזוגי יכולות לעלות אצל אחד מבני הזוג או שניהם בגלל סיבות רבות, שהשכיחות שבהן: חינוך מיני לקוי, רגשות אשמה, חוסר ידע ואינפורמציה בנושא מין, גישה פוריטנית, מיניות היוצרת רגשות של פחד, תחושות בושה, חרדת ביצוע ועוד.

הטיפול המיני-פסיכולוגי שואף להפחית את החרדות סביב הנושא ובעקבות כך גם לשנות דפוסי התנהגות מיניים. הטיפול לא מתמקד רק בבעיות בתפקוד מיני, אלא גם ובעיקר בשיפור התקשורת המינית ובמימוש הפוטנציאל המיני של כל אחד מבני הזוג תוך התחשבות בצרכיו ובצרכי בן או בת הזוג. טיפול זוגי ומיני מתייחס לאספקטים שונים הקשורים לאינטימיות, אשר נחוצה לכל מערכת זוגית.

גם גברים וגם נשים זקוקים לאינטימיות, אם כי דעותיהם לגבי מה כרוך באינטימיות יכולות להשתנות. לרוב נשים מפרשות אינטימיות כקשורה יותר לרגשות ותחושות, בעוד אצל גברים היא קשורה יותר לקרבה פיזית. עם הזמן ועם הרבה סבלנות לומדים להבין איזה סוג של אינטימיות בן או בת הזוג רוצים, מה שמוביל בסופו של דבר לקשר רגשי קרוב וחזק בין בני הזוג.

טיפול מיני מתאים למי שחווה קשיים וחוסר יכולת לספק את צרכיו שלו או את צרכיו של בן/בת הזוג, מי שסובל מחוסר תשוקה מינית או מי שאינו מסוגל להינות מיחסי מין.

גם גברים וגם נשים סובלים מבעיות בתפקוד המיני, אבל הבעיות כמובן שונות ומשתנות בהתאם למינו של האדם וגם גילו, מצבו הבריאותי ואלמנטים אחרים שצריך לקחת בחשבון במהלך הטיפול.

טיפול מיני לנשים

בעיות אופייניות לנשים העולות במהלך הטיפול הן למשל: העדר יכולת להגיע לאורגזמה או קשיים בהשגתה, כאבים פיזיים בעת קיום יחסי המין, תחושות לא נעימות ורגשות שליליים בכל הקשור ליחסי מין או חוסר תשוקה מינית.

במהלך ייעוץ מיני לנשים, ישנה התאמה טיפולית לסיטואציה המינית הנוכחית אותה חווה האישה, ולשאיפתה האופטימלית ביותר, בתקווה לפתור את המכשולים ולהגשים אותה.

טיפול מיני לגברים

בעיות אופייניות לטיפול מיני לגברים מתאפיינות בבעיות אימפוטנציה (חוסר זקפה או קושי בהחזקתה לאורך זמן), בעיות של שפיכה מוקדמת או מאוחרת מדי, וגם בעיות של רגשות שליליים כלפי איבר המין הנשי, בעיות קבלה של מימדי איבר המין שלהם או בעיה כללית פסיכולוגית בכל מה שקשור ליחסי מין בכלל.

לא כל מי שחווה קושי מיני, חווה אותו באופן קבוע או עם כל פרטנר וגם לא בכל זמן או תקופת חיים, אלא יכולים להשתנות מאדם לאדם ובתקופות חיים שונות. הפרעות בתפקוד המיני העולות במהלך טיפול מיני או זוגי מופיעות לעיתים באופן חלקי, לסירוגין או לאורך זמן ממושך.

טיפול מיני משלב לרוב טיפול פסיכולוגי התנהגותי וטיפול פסיכודינמי שעשוי להביא לשיפור משמעותי בתפקוד.

למי מתאים טיפול מיני זוגי?

  • זוגות המעוניינים לשפר את התקשורת המינית ואת ההנאה וההתאמה המינית ביניהם.
  • זוגות המתמודדים עם הפרעה בתפקוד המיני של אחד מבני הזוג בעקבות מחלה, שימוש בתרופות או נכות.
  • זוגות החווים בעיות בזוגיות בעקבות עכבות של אחד מבני הזוג המפריעים לתקשורת המינית.
  • זוגות החווים פערים בתשוקה ו/או מעוניינים בהתעוררות של החשק המיני.
  • זוגות אשר מתקשים להגיע לאינטימיות ולבניית אמון בעקבות טראומות מיניות שחווה אחד מבני הזוג.

עודכן בתאריך: 4 ביוני 2024

דילוג לתוכן