טיפול זוגי: איך תדעו מתי להתחיל?

לא אחת קורה שזוגיות מתחילה בהתלהבות גדולה, באהבה עוצרת נשימה ובהתרגשות אדירה. עם זאת, ככל שמתקדמים החיים וככל שהזוגיות מעמיקה הדברים הופכים להיות יותר בנאליים והרבה פחות מרגשים. שם בדרך כלל גם מתחילות הבעיות. אם אתם נמצאים בשלב הזה כדאי שתדעו שאתם לא לבד: כמעט כל זוג עובר משברים בשלבים שונים של הזוגיות. השאלה האמיתית היא מה כדאי לעשות, והכי חשוב – מתי?

ככל שמערכת היחסים מתקדמת עם השנים, עלולים להתרחש אירועים שונים ש"מטלטלים את הספינה" ולכן חשוב לזהות את הרגע שבו כדאי לפנות לטיפול זוגי.

אי אפשר לקבוע באופן חד משמעי מתי הזמן הנכון לפנות ליועץ זוגי או להדרכה זוגית, אבל העצה החשובה ביותר היא – הסתמכו על תחושת הבטן שלכם. אם אתם מרגישים שמשהו לא כשורה ושאתם לא מצליחים לפתור את הבעיות ביחד, ייתכן וזהו השלב שבו רצוי לפנות לייעוץ זוגי מקצועי.

אנחנו רבים המון, האם אנחנו צריכים ייעוץ זוגי?

מריבות וקונפליקטים מתמשכים בזוגיות בהחלט אמורות להדליק אצלכם נורה אדומה. מצבים אלו מביאים עמם המון אנרגיות שליליות ולעיתים אך מקשים על התפקוד במהלך היום יום. אם אתם נמצאים בקונפליקט ולא מצליחים לפתור אותו עם בן הזוג, חוזרים על אותם הוויכוחים ולא מצליחים להתגבר עליהם – פניה ליועץ זוגי יכולה בהחלט לקדם אתכם ולרוב גם לפתור את הבעיות.

מה הסיבות הנפוצות לפנייה לייעוץ זוגי?

למעשה, יש המון סיבות שבגללן זוגות מגיעים לייעוץ. הנפוצות ביותר הן כאשר בני הזוג מעידים שיש בעיות ביחסי המין, מיעוט בהבעת חיבה, כאשר נוצר ריחוק בין בני הזוג, חשד לבגידה, קנאה וכו'. בנוסף לכך, ישנם זוגות שהגיעו לייעוץ זוגי לאחר קשיים כלכליים או בשל מצב של אלימות פיזית או מילולית.

חלק מהזוגות הגיעו לייעוץ זוגי לפני הנישואים, על מנת לקבל כלים וייעוץ לחיים משותפים לאחר החתונה. חשוב להבין כי זוגיות מורכבת משיתוף פעולה של שני אנשים ולעיתים ישנם מצבים של פערים בתפיסות עולם, מנטליות שונה, חינוך אחר וכו' – כל אלו עשויים להביא לחיכוכים שליליים ולכן פנייה לייעוץ זוגי היא מעשה נפוץ ונבון.

הורים צעירים והקשיים שעומדים בפניהם

לא אחת קורה שזוג צעיר שנולדים לו ילדים מתבייש לחשוב על טיפול זוגי או על הדרכת הורים, אך האמת היא, שזה בדיוק הזמן שבו כדאי לחשוב על עזרה מסוג כזה. העניין הוא שעצם השינוי במעמד ועצם העובדה שהפכתם להיות הורים יכולה להביא איתה לא מעט אתגרים שלא קל להתמודד איתם, כך שאפשר להבין מדוע דווקא בשלב המרגש הזה של החיים אתם זקוקים לעזרה.

מתי טיפול זוגי עלול להסתיים בכישלון?

כשאחד מבני הזוג מרגיש שהוא תמיד "צודק" ולא פתוח להיות חכם או להודות בטעויות. כאשר חלק מהבעיה בין בני הזוג מערבת עוד אנשים במשפחה שקשה לשלוט על מעשיהם, תחושותיהם ועל שיתוף הפעולה שלהם, כאשר אחד מבני הזוג מסתיר עובדות או מידע רלוונטי לטיפול וכמובן כאשר אחד מבני הזוג כבר "סגור על עצמו" שהוא רוצה להיפרד.

ומתי טיפול זוגי יצליח?

בעיקר כאשר אחרי סיומו, כל אחד מבני הזוג מצליח להפנים את מה שנלמד במהלכו ולהמשיך ליישם את מה שהביא אותם להסכמה או פיוס. יש מטפלים הממליצים לזוגות שסיימו טיפול באופן רשמי, להמשיך להגיע אליהם לשיחות "ביקורת" פעם בכמה חודשים, או כל פעם שיש מהמורות בדרך.

עודכן בתאריך: 6 ביולי 2021

דילוג לתוכן