חרדת ביצוע

אנשים המגיעים לטיפול מיני בדרך כלל סובלים מבעיות בתפקוד המיני הפיזי, אך יש גם כאלה שהמקור שלהם הוא פסיכולוגי לחלוטין. גבר שסובל מחרדת ביצוע בדרך כלל מגיע למצב זה בעקבות ניסיון ספציפי מוקדם ולא מוצלח או בגלל רקע משפחתי של לחץ או דעות קדומות בנושא מיניות. גבר כזה עלול לפחד מפיתוח קשרים עם נשים

מה זה חרדת ביצוע? ההגדרה הפסיכולוגית

לחרדת ביצוע יש הגדרה פסיכולוגית-פרוידיאנית הקשורה לחרדת סירוס ותאוריה של הואגינה הנשית הבולעת את איבר המין הגברי, אבל רוב הפסיכולוגים לא מייחסים לה חשיבות רבה מדי במהלך טיפול פסיכולוגי מיני אלא נוטים להעניק יותר משקל במהלך הטיפול לחוויה האישית של המטופל, לניסיון המיני הקודם שלו ולרקע המשפחתי שלו.

טיפול בחרדת ביצוע

פסיכולוגים ומטפלים מיניים בדרך כלל מעודדים טיפול משולב של גוף ונפש. במקרים לא מעטים הם מטפלים בבעיות הרגשיות במקביל למתן תרופות לעידוד הזקפה, גם אם הבעיה באופן ברור לא פיזיולוגית נטו, וזאת בכדי לעודד את המטופל כבר בשלב ראשוני מאד של הטיפול ו"להוכיח" לו שהטיפול בדרך הנכונה. הטיפול המיני הנכון בחרדת ביצוע אם כן, בעצם עושה חיבור מושכל בין הראש לבין איבר המין.

בניגוד למקובל לחשוב, מטפלים מיניים רבים בדרך כלל לא נוהגים לשלוח מטופלים עם חרדת ביצוע לטיפול בשיטת הסרוגייט ולו בגלל העובדה שזהו טיפול בתשלום שלא יכול לדמות מצב אמיתי. מטפלים מיניים מחפשים כאמור לחזק מינית ורגשית את המטופל שלהם באמצעות קשר אינטימי אמיתי ולא בעזרת טיפול שהוא בסופו של דבר מלאכותי ולא משקף מצב אוטנטי.

עודכן בתאריך: 19 בספטמבר 2021

דילוג לתוכן