התמקדות

התמקדות (focusing – פוקוסינג) היא שיטה טיפולית המאפשרת לנו להגיע למודעות לתחושות הפנימיות שלנו ולקיים דיאלוג אמיתי איתן. דיאלוג זה מביא לבהירות והקלה בחיינו ויכול לגרום לשינוי מיוחל

הפסיכולוג ד"ר יוג'ין ג'נדלין, אבי השיטה, הגדיר זאת כך: "קיים סוג של מודעות גופנית המשפיעה עמוקות על חיינו ואשר יכולה לסייע בידינו להשיג את מטרותינו האישיות, אם תשכיל לגשת אליה בצורה נכונה התחושה תשתנה ואז גם אתה משתנה ומכך גם חייך".

התמקדות: שחרור נקודות של תקיעה

שיטת התמקדות פותחה ע"י ג'נדלין, כאשר ביקש לבדוק את יעילות של טיפול פסיכולוגי לאורך זמן. הוא גילה כי טיפול יעיל, אשר הצליח לגרום לשינוי מהותי בחייו של המטופל, התרחש כאשר המטופל היה קשוב לתחושות הגופניות בתוכו, הצליח ליצור דיאלוג אמיתי בינם לבין התודעה ולקבל את תחושות אלו.

מסקנתו של ג'נדלין הייתה כי עצם המודעות, הדיאלוג והקבלה, הם שמביאים לתובנות עמוקות ומאפשרים הקלה ושחרור.

בדומה למיינדפולנס (Mindfulness), התמקדות הפכה לטכניקה העומדת בפני עצמה לטיפול בבעיות ורגשות המכבידים עלינו, ולשחרור הנקודות בהן אנחנו מרשיגים "תקועים". על-פי שיטת ההתמקדות, אין זה עוזר לנסות ולהיפטר מתחושות שאנו מגדירים כשליליות, כגון: כעס, שנאה, קנאה, חוסר אונים, פחד וכו', ובוודאי שאין להתעלם מהם.

התמקדות לתחושות לבכם

יש להקשיב לתחושות אלו ולהרגיש את מכלול הבעיה בשלמותה. אז נגיע אל התחושה הפיזית אותה כינה ג'נדלין "תחושה מורגשת". תחושה זו נמצאת באיזור של בין המודעות לאי מודעות, וכדי לחוש בה, יש צורך לאפשר לגוף לעשות זאת, להקשיב לו, לתת לו לדבר אלינו מעבר למילים.

הדיאלוג בין הגוף לנפש מביא לבהירות בחיינו, רגשות ישנים מתפוגגים ורגשות חדשים נוצרים. הרצונות שלנו הופכים לברורים יותר ומקומות תקועים משתחררים. כל זה מביא לשינוי אמיתי ומשמעותי בחיינו.

התמקדות, אם כך, היא טכניקה המציעה קשר קרוב עם הגוף שלנו. היא מאפשרת לנו לקבל את עצמנו ולגלות בעצמנו כישורים חבויים ואת כל הפוטנציאל שבנו.

התמקדות מציעה לקבל בסבלנות, הערכה ואהבה את הרגשות שלנו, גם אם הם נחשבים לשליליים. יחס של קבלה לתחושות אלה, גורם להם להישכח, להיות פחות עוצמתיים, ועל-ידי כך לפנות מקום לתחושות אחרות, מורכבות יותר, המאפשרות צמיחה והתפתחות.

עודכן בתאריך: 20 בספטמבר 2021

דילוג לתוכן