צפו: איך תעזרו לילד להתמודד עם כישלונות?

איך תעזרו לילד להבין שכישלון לא מעיד על כך שהוא עצמו נכשל כאדם? מי הם הילדים שמתקשים במיוחד להתמודד עם כישלונות? ואיך הורים יכולים לעזור לילדים ללמוד לדחות סיפוקים, להתמודד גם עם הצדדים הקשים של החיים ולהמשיך הלאה?

אסנת גרתי

אסנת גרתי

פסיכולוגית קלינית מומחית ומנהלת מרכז גרתי לטיפול רגשי ברעננה

החיים קשוחים ולא פשוטים, לכן חשוב ללמד את הילדים להתמודד עם כישלונות כבר מגיל צעיר. יש ללמד את הילדים להפריד בין כישלון לבין חוסר הצלחה, זאת אומרת: חשוב שהילד ילמד להפריד בין הכישלון לבין עצמו, שיבין שהכישלון לא מעיד על כך שהוא עצמו כישלון, אפס או חסר ערך – אלא פשוט ניסיתי, נכשלתי – אבל אני בסדר גמור ואולי אצליח בפעם הבאה.

מי הילדים שקשה להם להתמודד עם כישלון? לפעמים אלו ילדים פרפקציוניסטים שחשוב להם שהכל יהיה מושלם. לפעמים אלו יהיו דווקא ילדים עם קשיי ויסות או כאלה המתמודדים קשיי קשב וריכוז, הגורמים להם לקושי בדחיית סיפוקים. לעתים מדובר בילדים שרואים רק שחור ולבן, שחושבים שאו שהם הצליחו ממש או שנכשלו ממש.

איך תדעו שהילד מתקשה להתמודד עם כישלון? כשתראו אותו מתפרץ, שובר את הכלים ולא מצליח להכיל את העובדה שהוא פשוט לא הצליח.

להורים יש השפעה רבה על תחושת ההצלחה של הילד וההתמודדות שלו עם כישלונות. עליהם להראות לילד איך הם מתמודדים עם כישלון, לספר להם על הכישלונות שלהם.

הפסיכולוגית הקלינית אסנת גרתי, מסבירה על דחיית סיפוקים, התמודדות עם כישלונות אצל ילדים והדרכים שאתם ההורים יכולים לעזור להם.

אסנת גרתי
פסיכולוגית קלינית מומחית ומנהלת מרכז גרתי לטיפול רגשי ברעננה
פסיכולוגית קלינית מומחית לילדים ונוער ומנהלת מרכז גרתי לטיפול רגשי בילדים ונוער ברעננה. במרכז גרתי טיפולים רגשיים מגוונים ומטפלים מנוסים ואיכותיים, וכן אבחונים והדרכות הורים

עודכן בתאריך: 25 בפברואר 2021

דילוג לתוכן