גישור גירושין

בפני זוגות שעומדים להתגרש עומדות מספר אפשרויות – לנהל מאבק עקוב מדם ועורכי דין על הרכוש, להסכים על סכום הכתובה בבית הדין הרבני או לבחור בתהליך גישור גירושין, שמטרתו להגיע להסכמה הדדית בין הצדדים על חלוקת הרכוש, המשמורת על הילדים, המזונות וכל מה שקשור לפרידה

מה זה גישור?

גישור היא שיטה שמציעה פתרון סכסוכים ומחלוקות מחוץ לכתלי בית המשפט. כלומר, האידיאל הוא להגיע למצב בו הסכסוך נפתר ללא התערבות משפטית.

הצדדים פונים לגישור במצב שנחשב חיובי; כאשר הם אינם מצליחים להגיע להסכמה בכוחות עצמם, ושני הצדדים יותר מעוניינים לפתור את הסכסוך מאשר לא לפתור את הסכסוך. הם פונים למגשר, שיעזור להם לפתור את המצב.

המגשר הוא צד שלישי, נטול אינטרסים וכוונות. כל כוונתו היא להביא את הצדדים של הגישור למקסימום הבנות במינימום הפסדים (הכוונה היא לא רק להפסדים כספיים כמובן, אלא גם הפסדים אישיים ורגשיים). המגשר הוא עורך דין מוסמך, ויכול להביא את הסכם הגישור והסדרו, לידי תוקף של בית המשפט. כלומר, הסכם הגישור תקף בבית המשפט.

מה קורה בתהליך גישור גירושין?

גישור גירושין הוא הליך שבמסגרתו בני הזוג שעומדים להתגרש יושבים עם מגשר מוסמך ומנסים להגיע לעמק השווה באמצעות בירור הצרכים והרצונות של כל אחד מהם. מדובר בתהליך שבו מושם דגש רב על הקשבה לאחר, וההסכם המושג בו תקף הן בבית המשפט והן בבית הדין הרבני. למעשה, מתוך ניסיון להתמודד עם העומס, בתי המשפט מפנים תיקים רבים לתהליך גישור גירושין כדי להקל על העומס וכדי להשיג פתרון אידיאלי ומהיר יותר.

גישור גירושין ידוע כדרך מהירה ואפקטיבית להשגת הסכם גירושין, ועל פי הסטטיסטיקות, גם כפתרון שמחזיק מעמד לאורך זמן ואינו מעורר התנגדויות נחרצות בעתיד. מכיוון שבתהליך הגישור בני הזוג מחליטים על הפרטים, אין תחושה של כפייה או צורך להתנגד לה, ולכן הסכמי גירושין שהושגו בתהליך זה מכובדים יותר על ידי בני הזוג.

מדוע כדאי לבחור בגישור בעת תהליך גירושין?

לגישור יתרונות רבים, נמנה את העיקריים שבהם:

  • שמירה על גישה חיובית – לגישור מגיעים כדי לשוחח וכדי להקשיב, ובעיקר כדי לפתור את הסיטואציה. הגישה של כל הצדדים היא חיובית והגישה הזו אופפת את התהליך. לא בטוח שזו האווירה בבית המשפט, כשהצדדים באים לעיתים קרובות "להתייצב לקרב".
  • חיסכון בזמן – לצערנו, המערכת המשפטית בישראל עמוסה ולעיתים אפשר להמתין מספר שנים עד להכרעה סופית של בית המשפט. כשבוחרים בהליך של גישור, נחסך זמן רב ואפשר לפתור את הנושא הרבה יותר מהר.
  • חיסכון בכסף – זהו אחד היתרונות המרכזיים. הליך גישור לא דורש אגרות לבית המשפט, הוא כן דורש תשלום למגשר, אך במידה נמוכה יותר מאשר הוצאות הכרוכות בתשלום לבית משפט ועורכי דין.

קל להפוך תהליך גירושין למלוכלך, כאשר כל צד מושך לכיוון שלו ומנסה להשיג את המקסימום האפשרי. גישור גירושין הוא האפשרות הנקייה והטובה לגירושין, משום שבמסגרתו בני הזוג מתקשרים ישירות ביניהם, ולא דרך עורכי דין מטעמם, ומנסים להגיע להחלטה המקובלת על שניהם.

תהליך גישור כזה כולל בדרך כלל מגשר גירושין אחד, אך ניתן גם לבחור בגישור גירושין בזוג, במסגרתו שני מגשרים יהיו נוכחים במקרה. בכל אחד מהמקרים, מדובר בפעולה משתלמת יותר מאשר שכירת עורך דין, המפעיל שירותי חקירות וגובה שכר עבור שעות עבודה רבות, בכל צד. תהליכי גישור גירושין ידועים כתהליכים מהירים ויעילים ולכן הם חוסכים למעורבים בהם הרבה מאד כסף.

מטרת הגישור היא ליצור מצב של Win Win Situation. במקרים רבים הרצונות של צד אחד ואלו של צד שני אינם מתנגשים כלל, אך מכיוון שאין ביניהם תקשורת טובה, הם לא רואים זאת. מגשר משפחתי מאפשר לבני הזוג להסביר מה חשוב להם, וליצור מצב שבו, במידת האפשר, שני הצדדים מקבלים את שרצו. כאשר שני הצדדים מרגישים מנצחים, קל להם לסיים את התהליך ולמנוע את הסחבת והקשיים, ובנוסף האווירה שבה מתבצעים הגירושין הופכת לנעימה יותר.

בחירה בגישור גירושין היא בחירה בטוחה. כך למשל, אם לא מצליחים להגיע להסכמה או אם אחד מבני הזוג מתחרט, אין שום בעיה לחזור להליכים משפטיים. יתרה מכך, תוכן הפגישות עם מגשר גירושין הינו חסוי, ולא ניתן להשתמש בנאמר בו כחלק מהתביעה, או לזמן את המגשר למתן עדות. המשמעות היא שאם התהליך הצליח, בני הזוג מקבלים הסכם הוגן במהירות, ואם לא, הם יכולים להמשיך להתנהל בערכאות המשפטיות.

גישור גירושין, בשביל הילדים

תקופת הגירושין היא תקופה קשה רגשית לכל בני הבית, אבל כאשר בוחרים בגישור גירושין העוצמות נמוכות יותר. הטחת אשמה הדדית וניסיונות לנקמנות אינם חומקים מעיניהם של הילדים, ומקשים עליהם בתהליך משום שהם מרגישים שעליהם לבחור צד.

בגירושין שמתבצעים דרך גישור, מכיוון שההורים עובדים יחד ולא אחד כנגד השניה ולהפך, הם מצליחים להשרות בבית אווירה רגועה יותר. בנוסף, ככל שההליך קצר יותר, קל יותר להתגבר עליו ולחזור לשגרה. ציפייה למשפט אורכת זמן רב, בעוד שגישור גירושין הוא עניין זמין בהרבה, ועם תוצאותיו הולכים לבית המשפט מבלי להמתין.

גישור גירושין טוב גם לשמירה על יחסים תקינים בין ההורים ומאפשר להם להמשיך ולתקשר עם הגרוש/ה בצורה נקייה מרגשות שליליים. מכיוון שהורים לילדים יצטרכו להתראות באופן די תכוף, חשוב שהם יוכלו לעשות זאת מבלי ליצור מתח ואיבה כאשר זמן המפגש מתקרב. כאשר שני הצדדים יוצאים מהנישואין עם מה שרצו, קל יותר להשיג זאת.

עודכן בתאריך: 30 בדצמבר 2021

דילוג לתוכן