ביטחון עצמי

תהליך של מודעות עצמית הוא תהליך שבו אנו לומדים להכיר את עצמנו, את הסיבות להתנהגות שלנו במצבים שונים בחיים, ואת התגובות שלנו למצבים אלה

כמו כל דבר אחר במהלך החיים, בתהליך המודעות העצמית אנו רוכשים ידע על עצמנו. ברגע שיש בידינו מספיק ידע או אינפורמציה, קל לנו יותר גם לפתח ביטחון עצמי שהוא היכולת להאמין ביכולת שלנו.

איך לפתח ביטחון עצמי?

אף אחד מאיתנו, גם מי שנראה הכי בטוח בעצמו, לא נולד עם ביטחון עצמי מלידה. זהו תהליך נרכש ושיפור ביטחון עצמי מתבצע כבר מגיל צעיר, בדיוק כפי שפיתוח מודעות עצמית הוא תהליך ולא משהו שקורה ביום אחד.

מודעות עצמית ובעקבותיה ביטחון עצמי, לא נרכשים בקלות, אבל כל אדם שיש לו רצון והערכה עצמית בסיסית יכול לפתוח את שני הדברים ולשנות את חייו במקרים רבים מן הקצה אל הקצה.

הבסיס להתקדמות בשני התהליכים הללו של רכישת מודעות עצמית המובילה לביטחון עצמי הוא קבלה עצמית. מי שלא מקבל את עצמו, על תכונותיו הטובות יחד עם מגרעותיו, יתקשה להתקדם בתהליך הזה.

פיתוח מודעות עצמית הוא תהליך לא קל כמו כמעט כל דבר בו מעורבת הנפש האנושית.

זהו לעיתים תהליך תובעני, אבל כזה שללא ספק עם התמדה ורצינות – יניב פירות. לילדותינו, לסביבה בה גדלנו, לדמויות המפתח בחיינו ולרגעים משמעותיים שעברנו, יש חלק חשוב בעיצוב הדימוי העצמי שלנו, ההערכה והבטחון העצמי.

חוסר ביטחון עצמי: טיפול לשינוי ושיפור הביטחון העצמי

יחד עם זאת, דווקא אלו שחוו קשיים בדרך, הם אלו המרגישים את הצורך בשינוי. כיום קיימות מסגרות רבות של סדנאות, טיפולים ואימונים אישיים לטיפוח המודעות העצמית ולהעצמה אישית.

סדנאות אלה עוזרות לאדם להשיג שליטה טובה יותר על חייו, להתגבר על מכשולים וכיצד לנהל את חייו באופן ערני ופתוח. תוך כדי התהליך אנו לומדים כיצד להתמודד בעיקר עם מצבים של חוסר וודאות.

חשוב להדגיש כי התהליך הוא לא תמיד חד משמעי ולא תמיד יש תשובות של שחור ולבן לכל מצב בחיים.

תמיד יוותר לאדם איזשהו אחוז של אחריות אישית ויצירת מציאות מתאימה לכל מצב במהלך החיים – בקיצור, אין תמיד תשובות מוחלטות או לכל בעיה.

מדיטציית מיינדפולנס, דמיון מודרך, NLP, התמקדות ואפילו תקשור משמשים כשיטות לפיתוח תהליך של מודעות עצמית וביטחון עצמי, אבל לא כל שיטה מתאימה ומובנת לכולם. לעיתים טיפול פסיכולוגי או ייעוץ פסיכולוגי אצל איש מקצוע אמין ומנוסה, יעשה את התהליך בהצלחה בדרך המוכרת והסולידית ביותר.

עודכן בתאריך: 1 ביוני 2022

דילוג לתוכן