אימגו – טיפול לזוגות

כאשר ישנם קשיים בזוגיות, קשה מאוד להקשיב וכמעט בלתי אפשרי להרגיש שמישהו שומע אותך. שיטת אימגו מלמדת כיצד לתקן את הקשר ולהתחבר אחד לשני מחדש על ידי שימוש בדרך דיבור משותפת חדשה. לא בכדי אימגו היא אחת הגישות הפופולריות והיעילות היום בטיפול זוגי. זוגות שעברו טיפול זוגי בשיטה מדווחים כי הצליחו להפוך את מערכת היחסים שלהם, שהיתה על סף פירוק, למערכת יחסים חזקה יותר ומספקת יותר מתמיד. מה זה אימגו, למי הוא מתאים ואיך מתחילים?

אימגו היא שיטה טיפולית, אשר פותחה על ידי ד"ר הארוויל הנדריקס בראשית שנות השמונים של המאה הקודמת והיא מיועדת לשיפור מערכות בין אישיות. מקור המילה אימגו הוא ב- image = דימוי. התאוריה העומדת בבסיס השיטה היא שבני אדם בוחרים באופן לא מודע בבן זוג שהוא הדימוי של ההורים שלהם.

הבחירה הלא מודעת נעשית כדי לחזור לחוויית השלמות והמלאות של השייכות לטבע איתה נולדנו ואותה איבדנו כאשר צרכינו לא תמיד סופקו וכאשר עברנו תהליך של סוציאליזציה. כמו כן, גם על מנת לתקן חוויות כואבות מהינקות והילדות, שכל אחד מאתנו חווה, אפילו אלו שגדלו בתנאים אופטימליים, משום שהורינו לא יכלו או ידעו לספק לנו את כל צרכינו מאחר ולא היו פנויים 24 שעות עבורנו, לא תמיד הבינו מה אנחנו רוצים או לא יכלו לספק כל דרישה שלנו.

צעד ראשון לחיי זוגיות טובים

בחיפוש הלא מודע אחר הדימוי של הורינו, אנחנו מחפשים גם את התכונות הטובות וגם את השליליות. אולם, בתחילת הקשר איננו מצליחים לראות זאת, משום שאנו "מסונוורים" מההתאהבות, אך כשתקופת ההתאהבות חולפת ומפנה את מקומה לתחושות מורכבות יותר, מתגלים גם צדדים נוספים שלא ראינו קודם בבן זוגנו ומתגלעים הקונפליקטים והחיכוכים.

המודעות לכך שאנו בחרנו בבן זוגנו כדי לרפא חוויות כואבות מסוימות, ושריפוי החוויות הוא המפתח לסיום הגעגוע לתחושת החיות הראשונית היא הצעד הראשון לחיי זוגיות טובים המבוססים על אהבת אמת. לפי גישת אימגו אותם קונפליקטים בלתי נמנעים בכל מערכת זוגית הם ההזדמנות להירפא ולצמוח יחד לאינטימיות חדשה

טיפול זוגי בשיטת אימגו, אם כך, זהו ניסיון להרחיב ולשלב בין גישות בפסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות ודיסציפלינות רוחניות בכדי ליצור תאוריה של יחסי אהבה ראשוניים.

מעבר לתאוריה, שיטת אימגו לטיפול זוגי גם מספקת כלים מעשיים לשיפור הזוגיות. הכלים למעשה מלמדים את בני הזוג להיות המאמנים של עצמם, והם כוללים דרכים בהן ניתן לדבר ולהקשיב כדי ללמוד יותר אחד על השנייה.

עודכן בתאריך: 19 בספטמבר 2021

דילוג לתוכן